K vytvoření mléčné pěny není potřeba napěňovač. Dá se udělat v mikrovlnce
Našlehání mléka do lahodné pěny zvládnete levou zadní i v domácích podmínkách. Vystačíte si se zavařovací sklenicí a mikrovlnou troubou.
Diskuze o prospěšnosti kávy pro lidský organismus mají asi stejný výsledek jako otázka, zda bylo dříve vejce, nebo slepice. Na jednu stranu dochází konzumací kávy k překyselení těla, což může vést k pálení žáhy a žaludečním obtížím. Tento nápoj ale i snižuje únavu a zvyšuje mozkovou aktivitu. Nic se určitě nemá přehánět, avšak ten, kdo má kávu opravdu v oblibě, si ji jistě rád dopřeje. A cappuccinu s hustou, nasládlou pěnou se zkrátka odolat nedá. Příprava perfektní pěny přitom není náročná a zvládnete ji jednoduše i doma, aniž byste museli vlastnit drahý kávovar.
Jak si udělat pěnu v mikrovlnce
Prvním krokem je výběr vhodného mléka. Pro šlehání do pěny rozhodně volte mléko co možná nejtučnější, výsledná pěna by měla mít spíše konzistenci hutného jogurtu než sněhové pusinky. Dále je potřeba mléko zahřát, a to ideálně na teplotu 60–70 °C. Mléko ohřáté na nižší teplotu nebude tak sladké, naopak vyšší teplotou získáte místo sladké chutě akorát hořkost.
Delikátní pěnu uděláte využitím mikrovlnné trouby. Připravte si čistou uzavíratelnou sklenici, například zavařovací. Naplňte ji tučným mlékem zhruba do 3/4 a uzavřete ji. Nyní přijde na řadu řádné protřepání, které by mělo trvat alespoň půl minuty, ale klidně i déle. Sklenici i s víčkem vložte do mikrovlnky a zahřívejte po dobu 1 minuty. Výsledná pěna by měla být velmi hustá, jemná a sladká. Dodržujte pořadí procesu, pokud byste mléko nejprve ohřáli a poté protřepávali, podtlakem by po otevření vznikla v kuchyni velká spoušť.
Další způsoby našlehání mléka do kávy
Způsobů, jak docílit akorát husté pěny v domácích podmínkách, je více. Základem stále zůstává zahřátí na teplotu 60–70 °C. Mléko poté dejte do vhodné misky a můžete použít ponorný nebo ruční šlehač, případně mixér až do požadované konzistence.
Dobrým pomocníkem v kuchyni je i spirálový šlehač, který můžete použít na mléko nebo třeba také k vyšlehání šlehačky, bílků do sněhu nebo palačinkového těsta. Nechcete-li však mít s pěnou žádnou práci, je možné koupit i napěňovač mléka, jenž si ho sám zahřeje na ideální teplotu a vyšlehá.