Co dělat, když maso smrdí: Vyhazovat ho je unáhlené, situace se dá ještě zachránit
Maso je klíčovou součástí stovek lahodných pokrmů české kuchyně, ale někdy se stane, že nevypadá úplně svěže a trochu zavání. Nemusí to nutně znamenat, že je shnilé.
Obsah
Mezi frekventované suroviny, ze kterých hospodyňky vaří téměř každý den, patří maso. Pokud nejste vegetariáni, v kuchyni se bez něj prostě neobejdete. Pro některé lidi i čerstvá surovina nemusí úplně příjemně vonět. Od porážky zvířete na farmě až na pulty obchodů absolvuje maso dlouhou cestu. Když ho pak vyndáte doma na prkénko je možné, že bude zavánět. Jakmile je zkažené, rozhodně ho nekonzumujte. Ale ne vždy je vše ztraceno.
Se shnilým masem určitě neriskujte
Maso není úplně levná surovina, takže i když máte pochybnosti o tom, jak voní, nespěchejte s jeho vyhozením. Nelibá vůně nemusí nutně indikovat, že se zkazilo. Může to být důsledek toho, jak bylo konzervované, uchovávané, chlazené. Pokud ale opravdu smrdí, nemá správnou barvu a jeho povrch je slizký, takže se na něm začaly množit škodlivé bakterie, určitě ho nejezte. Konzumace takového masa může způsobit vážné zdravotní problémy.
Zorientovat se v tom, zda je maso opravdu zkažené, nebo jen nevábně voní, není úplně snadné. Navíc shnilé hovězí, vepřové nebo drůbeží zapáchá odlišně. Důležitým faktorem, který je u všech pachů společný, je kyselý charakter vůně. V tom případě je velmi pravděpodobné, že maso není v pořádku. Máte-li pochybnosti, raději ho vyhoďte. Pokud ale maso nevykazuje známky toho, že by bylo opravdu shnilé, dá se jeho nepříjemná vůně odstranit.
Pomůže ocet, bobkový list i kefír
Na zavánějící nezkažené maso můžete vyrukovat s výrobky, které mají poměrně štiplavou vůni. Například s octem. Postup je jednoduchý. Maso nejdříve dobře opláchnete ve vodě. Pokud není shnilé, měl by zápach po opakovaných koupelích zmizet. Poté můžete maso ještě opláchnout v octu. Před úpravou ho můžete třeba také marinovat s cibulí, paprikou, solí a nějakým oblíbeným pálivým kořením. Když ho navíc připravíte při vysoké teplotě, škodlivé bakterie nepřežijí.
K odstranění nepříjemného aroma z masa může pomoci i delší namáčení v roztoku z vody a trošky octa a pořádného množství bobkového listu. Kromě toho pomůže také obyčejný kefír nebo zakysané mléko. Maso ale pokaždé nejdřív opláchněte pod tekoucí studenou vodou a poté ho na 2 hodiny zalijte roztokem, kefírem nebo zakysaným mlékem. Pokud maso není shnilé, měl by zápach zmizet. V každém případě je ale dobré vařit ho při vysokých teplotách.
Může pomoci i domácí mazlíček
K umytí masa by měla stačit tekoucím voda. Využít ale můžete i agresivnější pomocníky. Například manganistan draselný, který rozpustíte ve vodě, aby mírně růžový roztok. Pak do něj maso namočte na 30 minut a nakonec ho důkladně opláchněte ve vodě. Není to sice stoprocentní záruka, ale lakmusovým papírkem, pokud jde o zkažené maso, může být i váš domácí mazlíček. Jakmile psovi nebo kočce nabídnete malý kousek a ohrne nad ním nos, rozhodně maso vyhoďte.
Příčinou nepříjemné vůně masa i může to, jak jste ho uskladnili doma. Lednice nebo mrazák nemusí pracovat správně a potraviny se kazí. Zkuste přidat výkon, aby teplota byla nižší. Pokud špatně mrazí, obraťte se na opraváře. Je možné, že jste zkažené maso už koupili. Pokud si toho všimnete, jakmile dorazíte domů z nákupu, vyplatí se vrátit se zpátky do obchodu a maso reklamovat. Prodejce by měl maso vyměnit nebo vám vrátit peníze.