Na vytápění se dá ušetřit pomocí alobalu a kusu kartonu. Vychytávka se stala hitem internetu
V době dramatického zdražování energií se může hodit vychytávka, která pomůže domácnostem ušetřit a vyhnout se přemrštěným účtům za vytápění.
Obsah
Vlna zdražování ovládla Česko. Podstatně vyskočily ceny téměř veškerého zboží, služeb, potravin, pohonných hmot, elektřiny i plynu. Lidé se snaží ušetřit v podstatě na čemkoliv, aby se vešli do napjatého rodinného rozpočtu. S nástupem topné sezony si z něj podstatný podíl ukrojí i vytápění domácnosti. Vyhřát přes zimu byt na komfortní teplotu, a přitom nezruinovat rodinné finance, se zdá být chimérou. Existuje ale malý trik, jak vytápět efektivněji.
Složenky za teplo vás nepoloží
Topná sezona je v plném proudu, ale díky přívětivému počasí nebylo třeba vehementně topit. Jenže zima pomalu vystrkuje drápky a bez příjemně zahřátých radiátorů se domácnosti neobejdou. Díky důmyslnému triku se ale nemusíte bát, že vám přijdou přemrštěně vysoké složenky za teplo. K jeho realizaci budete potřebovat pouze dvě věci, které většinou máte doma po ruce.
Geniální vychytávka, prostřednictvím které lze ušetřit za energie, se stala hitem internetu. Hlavní roli v ní sehrává obyčejný alobal, který nechybí v žádné domácnosti. Obvykle se používá k pečení nebo uskladnění potravin. Může být ale rovněž klíčovým pomocníkem v boji s únikem tepla z místnosti, takže nebudete muset platit horentní sumy za vytápění.
Stačí obyčejná věc, kterou máte po ruce
Radiátory bývají obvykle umístěné pod okny, kde dochází k největším tepelným ztrátám. Pokud okna nejsou dokonale utěsněná, do bytu proniká venkovní chladný vzduch a k vytápění místnosti je třeba pořádně otočit termostatem. To se pak odrazí právě na faktuře. Pomoci ale může právě snadný trik s hliníkovou folií. Potřebovat budete ještě karton, třeba z nějaké krabice, kterou máte ve sklepě. Karton pak jednoduše obalíte alobalem.
Důležité je, aby lesklá část hliníkové fólie směřovala ven. Čím silnější alobal budete mít, tím lépe. Pak už stačí jen umístit kartonovou desku za radiátor. Funguje to tak, že vzniklé teplo nepohltí stěny a neuteče okny, ale folie ho odrazí zpět. V místnosti se díky tomu teplo déle udrží, takže nebudete muset přidávat teplotu. Podle některých odborníků bude teplota v pokoji díky alobalové vychytávce vyšší až o tři stupně.
Utěsněte škvíry u oken a dveří
Pokud nemáte karton, můžete alobal za radiátor upevnit pomocí oboustranné lepicí pásky. Ale dbejte na to, aby reflexní strana směřovala k topení. Aby teplo z bytu neunikalo, věnujte pozornost i dalším maličkostem, které se v konečném důsledku mohou razantně propsat do složenky za teplo. V případě, že máte okna se starými dřevěnými rámy, vyplatí se utěsnit škvíry třeba silikonem a izolační páskou. Utěsněte rovněž dveře, kolem kterých do bytu vniká studený vzduch, a také prostor u parapetů.