Vejce vydrží čerstvá až 2 roky díky vychytávce, kterou k jejich skladování používaly už prababičky

Trvanlivost vitamíny a minerály nabité suroviny, která je nedílnou součástí bezpočtu pokrmů, lze prodloužit snadno. Díky tomuto triku se vajíčka nezkazí měsíce i roky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

K základním surovinám, které nesmí chybět v žádné kuchyni, patří vejce. Jejich univerzální využití je neocenitelné. Jakmile začne mizet zásoba z lednice, každá hospodyňka rychle zbystří. Velká balení po třiceti kusech, která nabízejí obchody, jsou cenově výhodná i v současné vlně obrovského zdražování. Problémem ale je, jak vejce uchovat, aby se nezkazila. Existují naštěstí triky, jak je udržet co nejdéle čerstvá.

Potřebovat budete jenom vápno

Vejce jsou výživovou bombou. Obsahují spoustu bílkovin, železa, cholinu, omega-3 mastných kyselin a dalších vitamínů a minerálů. Jejich všestranné využití při pečení a vaření se dá srovnat jen s minimem dalších surovin. Ale ani v lednici nevydrží věčně, takže lidé hledají možnosti, jak jejich trvanlivost prodloužit. Na internetu koluje spousta rad, jak lze vejce udržet čerstvá až dva roky. Otázkou je, zda fungují.

Vejce je například možné konzervovat s pomocí vápna. Postup je jednoduchý. Celá vejce se vloží do sklenice a poté se zalijí hydroxidem vápenatým nebo hašenou vápennou vodou. Poměr roztoku by měl být 1 polévková lžíce vápna na jeden litr vody. Nakonec sklenici zavřete a máte hotovo. Je dobré dělat to v rukavicích, protože kontakt s roztokem by mohl podráždit pokožku.

Snadný trik znaly už prababičky

Jde o velmi svéráznou metodu skladování a není zcela jasné, zda je skutečně funkční. Ale tak úplně neznámá není. Vápno jako pomocníka pro konzervaci používaly už naše prababičky. Namočily vejce do vápenné vody a následně je uložily do krabice naplněné pšenicí. Ale je důležité si uvědomit, že používaly vejce přímo od slepic. Vyčištěná skořápka koupených vajíček není tak odolná vůči bakteriím.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se vám zdá tato metoda hodně divoká, můžete vyzkoušet tradičnější uchovávání. Aby vejce vydržela déle, dají se například zmrazit. Stačí, když je rozklepnete, vyšleháte a přelijete do nádoby vhodné ke skladování při nízkých teplotách. Můžete využít i formičku na led a po zmrznutí kostičky přendat do sáčku se zipem a vrátit do mrazáku. Lepší ale je, když oddělíte bílky od žloutků. Samotné žloutky mají vydržet až 4 měsíce, bílky rok.

Jaké triky používáte k prodloužení trvanlivosti vajec?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat