Když jim zvýšili nájem, měli toho už dost: Vzali 250 000 Kč, koupili starý autobus a inspirativní přestavbou z něj udělali dům snů
Vytvořit z autobusu plnohodnotné místo k pohodovému bydlení páru trvalo pět měsíců. Rekonstrukci zvládli udělat vlastními silami, takže vůbec nevyšla draho.
Neobvyklé formy bydlení jsou stále populárnějšími. I když někdy jsou spíš nutností. To je i případ Julie a Andrewa Puckettových. Mladý pár se rozhodl odstěhovat ze svého bytu v Chicagu poté, co jim majitel chtěl zvýšit nájem o 25 procent. Oba tvrdě pracovali a téměř se neviděli. Rozhodli se, že další zásah do rodinného rozpočtu je pro ně už příliš. Začali pátrat po levnějších formách bydlení. Uvažovali o menším domku, ale nakonec si koupili starý autobus.
Manželé vsadili na starý autobus
Najít nový domov v nějakém menším domku bylo mnohem dražší záležitostí, než si manželé mysleli. „Vzhledem k tomu, že cílem koupě malého domu bylo vyhnout se zadlužení, rozhodla jsem se nakonec podívat na alternativní možnosti bydlení,“ řekla Julia. Při pročítání inzerátů se dozvěděla o přestavbě školního autobusu na obytný přívěs, což ji nadchlo. „Zdálo se mi to jako zajímavá a vhodná volba pro náš životní styl,“ dodala.
Manželé našli starý školní autobus Blue Bird z roku 1990 za 10 tisíc dolarů, což je v přepočtu zhruba čtvrt milionu korun. Začali pracovat na rekonstrukci, na jejímž konci si přáli vytvořit z ojeté rachotiny útulný domov. Renovace byla hotová za pět měsíců. Vzhledem ke stavu autobusu, který už byl částečně upravený, stála něco málo přes tisíc dolarů, což je asi 25 tisíc korun. „Dokázali jsme si sami vyrobit spoustu nábytku, ve kterém jsou i úložné prostory,“ popisuje Julia.
Není to o moc jiné než bydlení v bytě
Práci na přeměně autobusu na nový domov totiž usnadnil fakt, že manželé nemuseli začínat od nuly. Předchozí majitel ho totiž částečně přestavěl na přívěs s kuchyňskou linkou, novou podlahou i elektroinstalací. Pár se rozhodl dodat všemu uvnitř autobusu více funkcí. Například postel i pohovka skrývají úložné prostory. K tomu, aby vnitřek působil světle a otevřeně, dopomohly i zajímavé designové prvky. Rázem proměnily temný a stísněný prostor na útulný a uklidňující domov.
Celý interiér vymalovali zářivě bílou barvou a použili hodně kovových prvků a zrcadel, které odrážejí světlo, aby se prostor opticky rozšířil. V autobusu je toaleta i sprchový kout a také kamna na dřevo. Pár ve svém novém domově už nějaký čas žije a nelituje. „Opravdu jsem si myslela, že to bude drasticky odlišné bydlení, ale abych byla upřímná, není,“ podotkla Julia s tím, že při řešení problémů pár pouze musí myslet kreativněji než většina majitelů domů.