Syndrom ruliček od toaletního papíru aneb Chyby, které při třídění odpadu dělá každý Čech
Že je třídění odpadků důležité, většina lidí již ví, ovšem stále se najdou jedinci, kteří při něm dělají typické chyby. Zde najdete ty nejčastější z nich.
Třídění odpadků patří mezi celosvětové zásady, které by měl dodržovat každý, a to zejména kvůli opětovnému využití daného materiálu a snížení znečišťování životního prostředí. Jistě i vy znáte základní pravidla – a to že do modrého kontejneru patří papír, do žlutého plast, do bílého nebo zeleného sklo, do oranžového nápojové kartony a do černého směsný odpad. Ačkoliv většina lidí tyto zásady zná, stále mají někteří tendenci dělat nevědomky typické chyby. Níže se můžete seznámit s těmi nejčastějšími z nich.
Chyby při třídění plastů
Plasty jsou dnes považovány za největšího nepřítele životního prostředí, a proto je důležité, aby byly vždy recyklovány a nedostávaly se do popelnic na směsný odpad. Měli byste však také vědět, že ne všechny druhy plastů jsou vhodné k recyklaci – do žlutých kontejnerů rozhodně nepatří bílé obaly od potravin z polystyrenu (ty se v popelářském voze snadno rozpadnou) a příliš znečištěné obaly, jako jsou lahve od barev a laků, krabice od oleje, masa nebo ryb.
Lehké znečištění, jako je tomu například u kelímků od jogurtů, však recyklaci nebrání – je ovšem vhodné tyto obaly před vhozením do popelnice umýt. Do žlutých kontejnerů byste dále neměli vyhazovat zubní kartáčky, tuby od zubní pasty a nepatří tam ani plastové lahve zabalené ve fólii (pokud ovšem lze fólii sundat, můžete ji odstranit a poté do kontejneru bez výčitek vyhodit).
Chyby při třídění papíru
Lidé často vyhazují do modrého kontejneru krabice od vajec a ruličky od toaletního papíru, což je naprostá chyba – ty totiž již byly několikrát recyklovány, a proto nejsou vhodné k opětovnému použití. Měli byste je proto vyhazovat do kontejneru na směsný odpad, a stejně tak i příliš znečištěný papír, jako je například obal na pizzu, pečicí papír nebo například použité kapesníky. Do modrého kontejneru však nepatří ani většina pokladních dokladů, neboť se jedná o výrobky z termopapíru.
Do směsného odpadu dále patří také kartonové kelímky na kávu, které zdaleka nejsou tak ekologické, jak vypadají. Pokud také třídíte staré knihy, měli byste z nich nejprve strhnout vazbu, která do modrého kontejneru rozhodně nepatří. Dále je pak důležité předem rozdělit papírové sáčky s celofánovými prvky na dvě části, ale obálky s okénky lze vyhazovat do kontejnerů na papír v celku.
Třídění skla a kovů
Pokud jde o třídění skla, měli byste brát na vědomí, že do těchto kontejnerů rozhodně nepatří automobilové sklo, zrcadla a žárovky. Pokud jde o lahve, nemusíte ztrácet čas odstraňováním kovových zátek, neboť třídicí linky jsou vybaveny magnetem, který je odděluje. Do tříděných kovů poté nepatří přípravky s aerosolem, jako jsou laky na vlasy, deodoranty a podobně. Ty totiž mohou při recyklaci explodovat, a proto je lepší vložit je do směsného odpadu. Totéž platí pro kempinkové vařiče a kotle, hasicí přístroje a nádoby s olejem, benzínem, barvami a dalšími chemikáliemi.