Jak vyčistit ucpanou toaletu bez pomoci instalatéra
Komu z nás se to stalo, tak ví, že je to špinavá, zapáchající práce, u které bude spousta nepořádku. A většinou se nám to stane ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme. Řeč je o ucpaném odtoku toalety. Tato situace může nastat u nás doma, ale klidně i na veřejných toaletách, v restauraci nebo hotelu. Při návštěvě restaurace je to sice trapné, ale stačí to říci obsluze, a na personálu je, aby celou záležitost napravil.
Když se nám to stane doma, můžeme vyzkoušet pár triků, jak odpad uvolnit. Zkusíme počkat, zda tlak vody v míse a gravitace nepomůže odpad pročistit sama. Když to nefunguje, nemusíme kvůli tomu skákat z okna, nebo propadat panice. Řešení existuje.
Co nám může pomoci s vyčištěním
Předně musíme zajistit, aby nám do mísy netekla ze zásobníku voda. Uzavřeme přívod vody, a zajistíme i vypouštěcí mechanismus v nádržce. Mohlo by se nám stát, že obsah mísy nám vyteče, a pak máme v domě další problém. Nyní máme na výběr z několika možností, jak si s ucpaným odpadem můžeme poradit. Začneme s tím nejjednodušším.
- Horká voda – někdy stačí do mísy nalít větší množství horké (ne vařící) vody. Ta může zátku uvolnit a odpad je čistý. To funguje při malém ucpání, a když v míse není moc vody po našich pokusech o uvolnění
- Prostředek na mytí nádobí – většina saponátů rozpouští tuky a jiné nečistoty, a tak když nalijeme koncentrovaný saponát do mísy a necháme nějakou dobu působit, může se odpad pročistit
- Jedlá soda + ocet – nejprve nalijte do mísy horkou vodu, tedy pokud je to možné. Následně vsypte asi 2 šálky jedlé sody. Pomalu zalívejte octem. Obsah začne pěnit. Octa stačí ¼ litru. Nechte působit nějakou dobu. Odpad by se měl postupně uvolňovat. Nakonec zalijte horkou vodou.
- Epsomská sůl je chemické látka, která dokáže rozpouštět usazeniny. Dokonce se přidává do koupelí, a je určená k relaxaci. Tady nám však může vydatně pomoci.
- Drátěný držák – zde už se bavíme o mechanickém pomocníkovi, může být docela dlouhý, když k němu přidáme nástavec. Pak se dostane docela daleko. Použijeme ho jako píst, s kterým zátku postupně rozbijeme, a voda z mísy ji odplaví. Můžeme také použít tzv. péro do toalety, což je asi 3m dlouhá pružina, vepředu opatřená kulatou hlavou, aby lépe pronikala do potrubí a na konci má kličku, abychom s ní mohli otáčet. Tak dostaneme pružinu i přes kolena a dost daleko. Zkusit můžete i pevný elektrický kabel, na konci uděláte zpětné očko a použijete ho stejně jako pružinu.
- Toaletní kartáč i použití tohoto domácího pomocníka je možné, jen mějte na paměti, že s ním moc hluboko nedostanete, a pokud je zátka hlouběji v potrubí, tak ji neodstraníte.
Není jednodušší prevence než složité čištění
I když to může znát jako otřepané klišé, prevence je vždy levnější a lehčí způsob, než napravovat vzniklé škody. Dnes je trhu nepřeberné množství chemických výrobků, které mají vaši toaletu udržovat čistou. Nejsou zrovna moc šetrné k životnímu prostředí, ale alespoň nemusíte řešit čištění klozetu v případě ucpání. Některé z výše uvedených domácích pomocníků můžete použít čas od času i jako preventivní, aby se vám odpad neucpal. Stejně tak dbejte i o odpady ve vaně, umyvadlo, kuchyňského dřezu. Obvykle se ucpe, když to nejméně potřebujete.
Když vám žádný z domácích pomocníků nepomůže, znamená to, že zátka je velká, nebo je daleko v potrubí, a pak vám nezbyde nic jiného, než zavolat odbornou pomoc. Ta má prostředky a nástroje na profesionální vyčištění potrubí, ale nemusí přijet hned, a navíc vás budou jejich služby stát dost peněz. Sami se tedy rozhodněte, zda občasná prevence není přeci jen jednodušší způsob, jak udržet odtok z klozetu čistý.