Hotelová uklízečka poradila, jak nejlépe vytřít podlahu. Beze šmouh, zápachu a s minimem vody
Zdá se, že na klasickém vytírání nemůže být nic složitého. Kbelík, voda, mýdlo, mop a opakovaný pohyb na podlaze. I v tomhle mechanismu se však může skrývat zrada.
Obsah
Například tehdy, když jste pečlivě vytřeli celou místnost, ale zápach vůbec nezmizel. Ba naopak, je ještě silnější a na podlaze se objevují i nevzhledné šmouhy. Ano, vytřít dovede každý. Zajistit ale čistotu a správné ošetření povrchu na delší dobu je věc jiná. Někdo nedá dopustit na klasický hadr na smetáku a jiný zase miluje nejrůznější vychytávky. Pro oba případy však platí, že je při této činnosti potřeba dodržet několik zásad.
Čistota samotného vybavení
Mopem a vodou čistíme podlahu, ale co čistota těchto nástrojů? Než vůbec začnete něco namáčet a vytírat, podívejte se, jak jsou na tom vlákna mopu. To samé platí pro stěny kbelíku i ždímací košík. Dost možná je právě hniloba nebo sliz uvnitř důvodem, proč všechno páchne po očistě ještě více. Namočte mop do teplé vody s bělidlem a tekutým mýdlem.
Zajeďte si metodu a držte se jí
Většina lidí vytírá v intervalu cca 1 týdne a spojí to s „generálkou“ celého domu nebo bytu. Jakmile máte na seznamu úklidových prací více položek, vytření má být až tou poslední. Proč? Jakmile budete po něm ještě něco čistit, podlahu si opět zašpiníte a můžete to celé dělat znova.
Před vytřením povrchy pečlivě vysajte
Ještě než se mop dotkne povrchu, celý povrch vysajte. Zbavíte se tak prachu, zvířecích chlupů a dalších drobností. Čím čistší podlaha před vytřením, tím méně je namáhavé a bude taky účinnější.
Správný prostředek na správný materiál
Existuje zajetá rovnice, že co nějak pění, dá se použít i na podlahu. Proto hodně lidí sahá po prvním saponátu, který doma najdou, někdy je to i normální jar na nádobí. Problém je, že každý povrch chce něco trochu jiného. Ať jde o dlažbu, vinyl nebo oblíbenou plovoucí podlahu, nejlepšího výsledku dosáhnete s tím, co je pro materiál určeno.
Opravdu se na to hodí mop? Ne vždy
Použít mop je velmi lákavé, a pokud máte práci s ním „v ruce“, je to první možnost, která vás napadne. Pravdou však je, že špínu ve výsledku spíš zředí a ona pak snadno někam odteče. Má-li povrch různé drážky, spáry a další nerovnosti, chce to trochu jiný postup. Použijte proto dva kbelíky – na čistou a špinavou vodu. Není to úplně pohodlné, zabráníte však výše zmíněnému neduhu. Podlaha bude nejspíš ve výsledku čistší, nejedná se však o snadnou metodu.
Automatičtí roboti to provedou za vás
Technologický pokrok se nevyhnul ani této oblasti. Na trhu je tak k dispozici hodně automatických čističů, které projedou zadaný prostor a ušetří vám mnoho námahy. Stejně tak si můžete opatřit podobné podlahové čističe, jako vidíte v supermarketech. Ty domácí ovšem vypadají jako tyčový vysavač s nádržkou. Pomocí vody dostane z podlahy nečistoty a ihned ji taky vycucne do odděleného boxu. Dosahuje tak lepších výsledků než běžný mop.
Práce, nebo čas na rodinu
Úklid je důležitou součástí péče o domácnost. Dejte si ale pozor, aby vám nevzal všechen čas věnovat se těm, kvůli kterým také uklízíte. Nebojte se proto optimalizovat a zapojit techniku, která vám usnadní samotnou práci a ušetří tak drahocenný čas. Ten je totiž jedinou komoditou, kterou už nikdy nezískáte zpět. Všechno ostatní se dá nějak nahradit, promarněný čas už nedoženete.