Malebné domky navazují na staré čínské tradice a zároveň posloužily pro rozvoj čínského venkova

Čína patří mezi nejstarší civilizace světa a na jejím území se nachází velké množství nejrůznějších historických a architektonických památek. Na druhou stranu je ale Čína i moderní zemí, ve které se nacházejí města s nejmodernějším architektonickým designem.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zdejší architekti se ale uvědomují, že vše musí být v určité rovnováze, symbióze a že tyto nové stavby se rozhodně nehodí do malebných historických městeček a vesniček. Jednou z nich je i vesnička Miao, která je známá svou tajemnou lidovou kulturou a historií.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nemovitosti skvěle zapadají do okolní přírody

Projekt na zmírnění chudoby

Vesnička se nachází v horách, a její původní domy byly tak postaveny z materiálu, který se v horách nachází, tedy z kamenů, ty byly použity nejen na stavbu domů, ale také silnic v okolí. Tento svůj ráz si vesnička snaží zachovat i v současné době, protože představuje jakousi oázu klidu v našem moderním způsobu života. V této vesničce bylo v nedávných letech postaveno několik domů, které svým stylem navazují na staré tradice a dokonale zapadají do okolního prostředí. Navíc celá stavba byla součástí inovativního projektu s názvem Bona Villa Lahao, jehož poskytovatelem byla čínská nadace pro zmírnění chudoby. Čínský venkov se totiž s chudobou poměrně velmi potýká. Podobné stavby spojené s tímto projektem tak nevznikly pouze v této vesničce, ale v desítkách vesnic po celé Číně. Jedná se o způsob, jak dát místním lidem práci a zároveň propojit tradiční hodnoty vesnic a moderní způsob života.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Interiér nadchne svou prostorností a otevřeností

Sofistikovaná symbióza

Celý projekt je tak velmi zajímavou ukázkou toho, že i architektura v sobě může nést určitou společenskou odpovědnost a že může přispívat ke zmírnění určitých sociálních problémů a zároveň zachovat krásu některých historických míst. Stavby, které vznikly ve vesnici, se nacházejí ve svahu a snoubí se s původní architekturou, neboť z vnější části jsou obloženy kameny tak, jak je pro zdejší stavby typické. Dalším materiálem je dřevo. Z oken domů se naskýtá krásný výhled do horského okolí. Uvnitř jsou domy velmi moderní a útulné, zařízené v minimalistickém stylu, dominantním materiálem je dřevo, které se snoubí s bílými zdmi, což interiéry činí velmi útulnými a světlými. Některé z domů, které byly takto postaveny, slouží jako domy obytné, jiné plní jakési veřejné funkce pro celou vesnici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články