Bojujete o úrodu zelí se zelnou mšicí nebo molicí? Vyrobte si doma levný postřik, který vás jich zbaví raz dva
Zelí patří k oblíbeným plodům letní zahrádky a své využití najde téměř v každé kuchyni. Ochraňte svou úrodu před nevítanými návštěvníky, kteří si na vašem zelí rádi smlsnou.
Zahradničení je každodenní dřina, ale vyplácí se a vrací všem věrným zahradníkům v podobě chutných plodů. Velikost úrody závisí na dostatku vámi dodaných živin, na počasí, což úplně neovlivníte, avšak také na tom, jestli je dokážete ochránit před škůdci. Speciálně na zelí si brousí zuby zelné mšice, květilka zelná či molice. S tímto jednoduchým, ale účinným postřikem se jich dokážete zbavit a úroda zůstane netknutá.
Boj proti škůdcům
Nejen lidé si rádi pochutnají na čerstvém zelí. I v hmyzích řadách patří mezi oblíbené letní delikatesy, o něž se v záhoncích svádí boje. Aby vám vůbec něco zbylo, je třeba zelí bránit. Můžete třeba vytvořit pachovou clonu, přes kterou hmyz zelí nenajde. Většina hmyzu se v terénu orientuje právě díky čichu, proto vám silná vůně něčeho, co hmyz odpuzuje, může být velmi užitečná.
Vhodné je vysadit okolo vašeho zelí silně aromatické rostlinky, které některé škůdce svou silnou vůní odpuzují. Využít můžete i esenciální oleje. Jedná se o výtažky bylinek, takže lze využít jejich zázračnou moc, i když už vám na záhonku pro ně nezbývá místo. Vybírat je možné z esenciálních olejů levandule, máty, rozmarýnu, citrónu pomeranče nebo cedru. Vyzkoušet můžete i jiné vůně, které máte po ruce. Sami nakonec uvidíte, co nakonec hmyzu nejvíce smrdí.
Výroba postřiku proti škůdcům
Do připravené nádoby nalijte 0,5 l teplé vody. Na jemném struhadle nastrouhejte 20 g pracího mýdla a jemně ho zřeďte s vodou. Následně mýdlo přilijte do teplé vody. Ke vzniklé směsi přidejte ještě 20 kapek libovolného esenciálního oleje a vše důkladně promíchejte. A máte hotovo.
Roztok zřeďte 5 litry vody a s touto směsí ošetřujte okolí zelí minimálně dvakrát týdně, aby se škůdci vašim zelným hlavičkám vyhnuli obloukem. Směs navíc můžete vyzkoušet i k ochraně dalších druhů zeleniny. Výroba není těžká a jakmile vám roztok dojde, snadno si vyrobíte novou várku. Vaše úroda díky tomu může bezpečně dále růst.