Hlávky zelí budou obrovské a nepopsatelně chutné. Vaši úrodu ochrání obyčejný ocet ve správném poměru s vodou
Zelí je tradiční plodinou, která chybí v málokteré užitkové zahradě. Jeho výhodou je vysoký obsah živin, které je možné získat konzumací zasyrova. Oblíbené je i nakládání zelí.
Obsah
Výhodou zelí je zejména to, že je možné ho naložit, a díky tomu ho uchovat na delší dobu. Toho samozřejmě využívali i naši předkové, kteří neměli k dispozici pohodlné ledničky nebo mrazničky, a proto museli svou úrodu zpracovávat jiným způsobem. Kvašené zelí patří k oblíbeným potravinám, jež jsou zejména v zimním období výborným zdrojem vitamínu C a probiotických kultur.
Pěstování hlávkového zelí
Pro hlávkové zelí je třeba vybrat úrodnou a dobře prohnojenou půdu. Zelenina je poměrně náročná na zavlažování a potřebuje půdu, v níž se voda bude dobře držet. Většinou je nutné dodržet závlahu 10 litrů na 2 až 3 rostliny. Když závlaha chybí, poznáte to na zelných listech, které žloutnou. Mohou být dokonce napadeny škůdci, mezi něž patří nejčastější bělásek zelný nebo dřepčík olejkový.
Jak hnojit hlávkové zelí
Jestliže se okraje listů a vrcholky hlávky zbarví dožluta a zelí chřadne, pravděpodobně postrádá draslík. K vyřešení tohoto problému postačí zapravit do půdy okolo hlávek 10 až 15 g síranu draselného na 1 metr čtvereční půdy. Toto hnojivo dodá rostlinám potřebné živiny a podpoří jejich růst.
Když je hlávkové zelí napadeno škůdci
Nažloutlé listy může zelí mít i tehdy, je-li napadeno škůdci. Začíná chřadnout. Mezi jeho největší nepřátele patří háďátka a drátovci. Někteří škůdci působí na listech, jiní na kořenech rostliny, kterou oslabují, což se vždy promítne do jejího nezdravého vzhledu. Proti škůdcům je nutné ošetřit nejen hlávky zelí, ale také půdu okolo nich.
Proti škůdcům vám pomůže ocet
Nemáte-li po ruce průmyslově vyráběné ochrany proti škůdcům zelí, můžete si vypomoct tím, co najdete běžně doma. Je to především ocet. Jeho výhodou je, že je pro rostliny bezpečný a zelí je možné sklízet v krátkosti po ošetření octem. Působí hlavně proti mšicím, slimákům a housenkám. Kromě octa lze použít i nálev ze stroužků česneku nebo odvar z cibulových slupek.
Zkušení pěstitelé doporučují používat ocet v koncentraci 8 %, jež je běžně k dostání v obchodech. Ve vyšší koncentraci by ocet spálil listy. Jablečný ocet nebo ocet balzamico se nepoužívají. Pro přípravu octového roztoku proti škůdcům se zředí 200 ml octa v 10 litrech vody. Vše se důkladně promíchá. Pak směs nalijte do postřikovače a nastříkejte na listy zelí. Postup je možné opakovat 3 až 4krát za sezónu, až do úplné likvidace škůdců.
Jaký je váš osvědčený domácí prostředek proti škůdcům na zelí?