Osvědčený prostředek na hubení škůdců, kterému se už stovky let nedokázalo nic vyrovnat. Za 30 Kč ho vyrobíte 10 litrů

Mít zahrádku znamená se nenudit. Vždy si najdete něco, co je třeba udělat. Je jedno, jestli ji máte na okrasu nebo užitkovou. V obou případech potřebujete prostředek proti škůdcům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahradu si nepořizují lenoši, ale lidé toužící po pohybu a přírodě. Je možné se na ní vyřádit potřebným tempem, klidně denně. Největší problémy dělají zahrádkářům různí škůdci na rostlinách, kteří dokážou zlikvidovat i celou úrodu. Boj proti nim obnáší většinou postřiky průmyslovými produkty. V minulosti se však využívalo toho, co rostlo doma, třeba česneku. Jaké má účinky proti škůdcům? Pojďme se na to podívat.

Léčivé účinky česneku

Česnek je považován za přírodní antibiotikum. Používá se tehdy, když se o vás pokouší nachlazení, máte rýmu a kašel, jelikož umí od těchto potíží ulevit. Vedle léčivých účinků však česnek nabízí i pomoc v boji proti škůdcům na zahrádce. Obsahuje 20 % dimethyltrisulfidu, 19 % diallyl disulfidu, 13 % diallyl sulfidu a 11 % diallyl tetrasulfidu. Některý hmyz tato kombinace přímo odpuzuje, pro některé druhy je dokonce toxická.

Síla česneku spočívá v alicinu

Alicin, který obsahuje česnek i cibule, způsobuje typickou vůni těchto bylin. Díky němu si je nikdy nespletete. Alicin je tedy obsažený ve štiplavé silici a zdá se být velmi užitečným bojovníkem proti zahradním škůdcům, jako jsou bakterie, mšice, roztoči a larvy různého hmyzu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyzkoušejte česnekový postřik

Česnekový postřik si připravíte snadno ze 3 paliček česneku. Jednotlivé stroužky dobře rozmělníte a rozmícháte v 10 litrech vody. Necháte jeden den odstát, aby voda dostala ten správný česnekový říz. Pak česnekovou vodu použijete v rozprašovači na rostliny, nejlépe za bezvětrného podvečera. Za plného slunce by se mohly listy a květy popálit. Přípravek je možné aplikovat znovu po 14 dnech, ale připravte si raději nový.

Česnek je také možné vysadit v místech, která potřebujete před škůdci chránit, jako doprovodnou výsadbu. Většinou stačí vysadit jeden řádek.

Zdroj: HappySprout

Jaký máte osvědčený domácí recept proti škůdcům na zahradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články