Připravte zavařovačky na džem. Z jediného keře budete mít letos kýbl sladkého rybízu, když o něj budete správně pečovat
Černý rybíz patří v tuzemsku k tradičním plodinám, které v užitkové zahradě málokdy chybí. Lze ho využít k jídlu zasyrova, k zavařování i k pečení různých dobrot a přípravě dezertů.
Obsah
K oblíbeným keřům náleží černý rybíz i proto, že je poměrně nenáročný na péči. Když se mu dostane vhodných podmínek, je možné se dočkat celkem bohaté úrody, kterou bude moct pěstitel zpracovat. Rybíz dosahuje obvykle 1 až 2 metrů výšky, s čímž je nutné počítat při výsadbě. Jak se o něj starat, abyste měli z úrody radost?
Černý rybíz je plný vitamínu C
Jestliže chcete pěstovat na své zahrádce užitkové rostliny, které dávají co nejvíce živin, pak si zvolte i černý rybíz. Jeho bobule mají totiž významný obsah vitamínu C a polyfenolů. Užitečné jsou dokonce i rybízové listy, které se používají ve farmacii a domácím léčitelství jako močopudný a potopudný prostředek. Bobule pak působí proti průjmům, artritidě, kurdějím a posilují žaludek. Sušené plody a listy černého rybízu bývají součástí ovocných čajů.
Jak černý rybíz pěstovat
Na malé zahradě můžete keříky černého rybízu vysadit v blízkosti ovocných stromů – jabloní nebo hrušní, kde se mu bude dobře dařit. Může růst i pod těmito stromy nebo podél plotu ve vzdálenosti 1,5 metru od něj. Rybízové keře by neměly růst blízko u sebe, potřebují mít dostatek prostoru. Když jsou nahuštěné, trpí různými chorobami.
Když bude černý rybíz růst na slunci, bobule budou menší a sladší. V polostínu se dočkáte větších a kyselejších bobulí. Nedaří se mu v rozích zahrady. Kdo se chce dočkat bohaté sklizně, může klidně zasadit společně tři sazenice. Keř pak bude silnější a produktivnější.
Jak je třeba černý rybíz zalévat
Černý rybíz miluje vlhkost. Bez zalévání bohužel dává menší výnosy s malými bobulemi. Vodu je mu třeba dopřát během aktivního růstu zelené hmoty a tvorby květů, a to od konce května do začátku června. Další zálivku mu dodejte na konci června, kdy bobule dozrávají. Poté je nutné černý rybíz zalévat ještě i po sklizni. Je-li léto suché, doporučuje se rybízové keře zalévat každých 8 až 10 dnů do prokypřené půdy. Ale dejte pozor na kořeny, abyste je při kypření neponičili.
Jak se černý rybíz prořezává
Každým rokem je potřeba na podzim odstranit staré, slabé a suché větve. Rybíz se prořezává tak, aby byl stimulován růst nových výhonů. Keř by měl zůstat prosvětlený pro dobré vybarvení plodů. Ve věku do 4 nebo 5 let není nutné řez provádět. S dobrým řezem plodí černý rybíz až třicet let.
Jaké jsou vaše vyzkoušené metody při pěstování černého rybízu?