Absolutní základ – přesto v něm chybuje naprostá většina lidí. „Prozalévejte se“ ke kvalitní úrodě okurek

Zalévání okurek nemusí být problematické, stačí dodržet několik zásad a budete se radovat z bohaté úrody šťavnatých a chutných plodů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Okurka setá (Cucumis sativus) je populárním druhem zeleniny, který si najde cestu do vaší kuchyně během všech ročních obdobích. V tuzemsku se nejčastěji pěstuje ve sklenících – pochází totiž z teplých a vlhkých oblastí Číny a Indie – avšak některé druhy můžete pěstovat i v záhonu na zahradě. Optimální teploty, při nichž prosperuje, se pohybují v rozmezí 25–30 °C ve dne a 15–20 °C v noci. Protože má okurka poměrně mělký kořenový systém a velké listy, je citlivá na množství zálivky.

Dostatek vody zajistí bohatou úrodu

Pěstování okurek dostalo označení jako problematické, ovšem při dodržení určitých zásad se jedná o vcelku triviální činnost. Hlavním problémem této zeleniny je fakt, že životní podmínky v její domovině se diametrálně odlišují od těch tuzemských. V České republice jsou obecně nižší teploty, nižší vlhkost vzduchu a sušší klima. Aby vám okurky prosperovaly, je důležité uspokojit jejich nároky na světlo, teplo, živiny i vodu. Nejvhodnější je tedy pěstovat je ve skleníku, kde optimální podmínky zajistíte snáze.

Okurky poměrně mělce koření, a sice do hloubky pouhých 15–20 centimetrů, což je vzhledem k velikosti rostliny opravdu málo. Aby si zajistily potřebné množství živin a vláhy, svůj kořenový systém rozprostírají do velkých ploch, je proto vhodné sázet pouze 2–3 rostliny na 1 m2. Tato vzdálenost rovněž zamezí šíření plísní, k nimž jsou okurky poměrně náchylné. Mělký kořenový systém a velké odpařovací plochy listů nicméně činí z okurky rostlinu velmi citlivou na množství vláhy.

Zálivka okurek má svá pravidla

Jestliže proschne, reaguje rychlým zvadnutím listů. Při pokračujícím suchu začíná strádat a ztrácet plody. Je proto klíčové udržovat zeminu stále vlhkou a rovněž rostlině zajistit vyšší vzdušnou vlhkost. Při zalévání okurek se vyhněte kropení a prudkému proudu vody. Kropení může způsobit jak hnilobu listů (zejména ve skleníku, kdy se na nich dlouho drží voda), tak jejich popálení (při pěstování venku, a sice slunečními paprsky). Proud vody může rozrušit půdu a obnažit kořeny rostliny. Pro zalévání vždy používejte vlažnou, odstátou vodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvolte vhodný druh zalévání

Při pěstování na záhoně je vhodné zalévat okurky bezprostředně po výsadbě každých 4–5 dní, a sice 5–7 litry vody na 1 m2. Ve chvíli, kdy začnou kvést a plodit, zvyšte frekvenci zalévání na 1–3 dny podle rychlosti, jakou půda prosychá. Zvyšte rovněž množství zálivky na 6–8 litrů na 1 m2. Nejvhodnější doba pro zalévání je večer, kdy nehrozí rychlé vypaření vody. Pokud při zalévání obnažíte kořeny, nezapomeňte je opět přikrýt vrstvou zeminy.

Ve skleníku je péče o okurky o něco snazší. Klima, které v něm panuje, můžete udržovat vlhčí a bez větších teplotních výkyvů. Optimální frekvence zálivky je každé 2 dny, nebo podle toho, jak rychle půda prosychá. Aby se okurkám v uzavřeném prostoru dařilo, nezapomeňte jim pravidelně větrat. Důležité je i hnojení, jehož frekvence se pohybuje mezi 2 až 3 týdny v závislosti na velikosti rostliny a množství plodů.

Jakou zeleninu pěstujete u sebe na zahradě?

Pro velkou úrodu je důležité i zaštipování okurek. Podívejte se, jak na to

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články