Půl lžičky tohoto domácího hnojiva a petúnie budou nezastavitelné. Za nepřehlédnutelnou hromadu květů zaplatíte sotva korunu
Dopřejte svým petúniím „zázračné“ hnojivo, které jim dodá všechny potřebné živiny a zajistí vám balkon plný krásných květů.
Petúnie (latinsky Petunia) se řadí mezi oblíbené balkonové rostliny, tzv. letničky. Těmi se nazývají obvykle jednoleté rostliny, které přes léto kvetou a zkrášlují tak řadu balkonů, teras i zahrádek. V tuzemsku jsou kromě petúnií žádané ještě pelargonie (Pelargonium), aksamitníky (Tagetes) nebo vějířovky (Scaevola). Petúnie jsou zpravidla nenáročné rostliny, které si snadno sami namnožíte. Abyste zajistili optimální výživu a podpořili bujné květenství, připravte jim hnojivo „na míru“.
Víte, jak petúnii správně namnožit?
Protože jsou petúnie jednoleté rostliny, máte při jejich pěstování dvě možnosti. Buď je budete každý rok kupovat nové, nebo se je naučíte množit sami. Existují pro to dva způsoby, a sice ze semen nebo řízkováním, které je běžnější (mj. vám zaručí stejnou barevnost dceřiné rostliny). Z jedné rostliny bez problému vytvoříte několik sazeniček. Ty by měly být asi 6 centimetrů dlouhé, a aby snáze zakořenily, tak by měly mít otrhané listy ve spodní části stonku.
Takto ošetřené řízky následně umístěte do připraveného substrátu (směsi rašeliny a perlitu) a zalijte. Během kořenění hlídejte, aby byla zemina stále vlhká. Rostliny by rovněž měly být umístěny na stinném místě a ideálně překryty igelitem (tímto krokem jim vytvoříte potřebné mikroklima). Ve chvíli, kdy začnou prospívat, je odkryjte a přemístěte na slunné stanoviště. Po dalších 1–2 týdnech je můžete přesadit do truhlíku, květináče či na záhon.
Hnojivo pomůže k záplavě květů
Ovšem při množení petúnií ne vždy dostanete vitální sazenice. V případě, že jim chybí živiny anebo jsou pěstované na nevhodném stanovišti, může se stát, že se rostliny vytáhnou do výšky. V důsledku překotného růstu bude jejich kořenový systém nevyvinutý a stonky tenké a slabé (čili neunesou případné květy). Abyste se těmto problémům vyhnuli, připravte sazenicím hnojivo, které zajistí jejich optimální výživu, potažmo růst.
K jeho výrobě budete potřebovat dusičnan vápenatý (známý také jako norský či vápenatý ledek) a vodu. V 10 litrech odstáté vody rozpusťte 10 gramů dusičnanu vápenatého (množství odpovídá asi ½ čajové lžičky) a každou sazenici zalijte 10 až 15 mililitry hnojiva (přibližně 1 polévkovou lžící). Předtím, než rostliny přihnojíte, navlhčete zeminu, v níž jsou zasazené. Nejvhodnější je hnojit petúnie večer a kromě aplikace hnojiva ke kořenům jím ještě postříkat listy rostlin.
Které druhy rostlin pěstujete u sebe na balkoně?