PET láhve nemusí končit jen v koši, využijte je na zahradě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Uplatněte plastové láhve na své zahradě. Postarají se o zavlažování, ochrání rostliny a hravě nahradí některé náčiní

Uplatněte plastové láhve na své zahradě. Postarají se o zavlažování, ochrání rostliny a hravě nahradí některé náčiní

Pro životní prostředí škodlivý plastový odpad nemusí pokaždé končit na skládce. Může být užitečný na zahradě. Snadno z něj vyrobíte zavlažovadlo i krmítko.

plastove lahve zahrada
Zdroj fotografie: Depositphotos

Doby, kdy plastové láhve pouze zaplňovaly skládky a ničily životní prostředí, pomalu pomíjejí. V módě je totiž cirkulární ekonomika. Z průzkumů dokonce vyplynulo, že 98 procent Čechů by bylo rádo, kdyby se odpad více využíval jako zdroj k výrobě nových výrobků. A podobně to můžete udělat i s PET láhvemi. Namísto toho, aby skončily jako odpad ve žluté popelnici, mohou být užitečným pomocníkem na zahradě. Víme, jak na to.

Rostliny budou mít stále dost vláhy

Existuje spousta možností pro využití PET láhví na zahradě. Můžete z nich jednoduše vyrobit květináče, závěsné košíky, krmítka, zavlažovače, nářadí nebo dekorace. I když třeba nejste příliš šikovní, můžete si vyrobit i levný a jednoduchý zavlažovač. Do dna plastové láhve udělejte několik malých otvorů a pak ji zakopejte u rostlin zhruba do tří čtvrtin. Naplňte ji vodou, která bude pomalu prosakovat do půdy.

zavesne kosiky pet lahev
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jako primitivní zavlažovací systém bude fungovat, i když malé otvory uděláte po obvodu plastové láhve, kterou pak zakopete k rostlinám s tím, že zhruba čtvrtina s hrdlem bude vyčnívat nad zemí. Nalijete do ní vodu a ta bude pomalu vytékat přímo ke kořenovému systému rostlin na záhonu. Kdykoli pak budete potřebovat rostliny zavlažit, nalijete do hrdla láhve vodu. Jde o praktický způsob, jak rostlinám zajistit dostatek vláhy.

Lopatka s uchem i malý skleník

Pokud chcete vyhodit plastovou láhev nebo kanystr s uchem, nedělejte to. Můžete si z nich vyrobit praktickou lopatku. Odřízněte část láhve nebo kanystru šikmo od spodního konce rukojeti až ke dnu na opačné straně. Tím vznikne praktická lopatka, kterou můžete kopat jamky, přemísťovat hlínu nebo nabírat kompost. Pokud máte kanystr s větším víčkem, můžete z něj banálním trikem udělat konev. Stačí jen, když uděláte díry do uzávěru.

Pokud nemáte na zahradě skleník ani fóliovník, můžete rostlinám podobné prostředí vytvořit s pomocí plastových láhví. Stačí, když seříznete dno, pevně PET láhev zatlačíte do půdy kolem rostliny, aby ji neodfoukl vítr, a máte miniaturní skleník hotový. Ujistěte se, že jste sundali víčko, protože jinak by se k rostlině nedostal vzduch.

Na zahradě budou ptáci jako doma

Pokud chcete, aby se na vaší zahradě ptáci cítili jako doma, postavte jim budku. S plastovou láhví ani nemusíte být velcí řemeslníci. Na boku láhve vyřízněte dostatečně velký oválný otvor, aby se jím pták mohl pohodlně protáhnout. Končit by měl zhruba pět centimetrů nad dnem láhve. Pak udělejte v láhvi ještě menší otvor a vložte do něj větvičku, na které pták může sedět. Dno láhve zaplňte senem nebo jiným materiálem, v němž může hnízdit. U hrdla protáhněte drát, abyste budku mohli zavěsit.

plast lahev krmitko
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro ptáky můžete vyrobit také krmítko. Jeho výroba je dokonce jednodušší, než vytvoření ptačí budky. Vezměte PET láhev a udělejte v ní otvor zhruba ve výšce 10 centimetrů ode dna. O dva tři centimetry výš udělejte ještě menší otvor z druhé strany. Protáhněte pod otvorem vařečku tak, aby sloužila jako podnos pro krmení a zároveň si na ni pták mohl sednout. A to samé udělejte i pod druhým otvorem. Pak do láhve nasypejte krmení a zavřete ji víčkem. U hrdla znovu protáhněte drát, nebo ho můžete omotat a pak zavěsit.

K čemu používáte plastové láhve na zahradě?

Zdroj: Bhg