Zbavte se šneků a slimáků, aniž byste si zašpinili ruce: Nejúčinnější a nechemické praktiky zahrádkářů
Mezi největší postrach zahrádkářů a největší škůdce patří šneci a slimáci. Během jediné noci někdy dokáží zničit celou úrodu. Zbavit se jich můžete i bez použití chemie.
Každoroční boj o svou úrodu svádí zahrádkáři se šneky a slimáky. Každý večer odchází spokojený zahradník ze zahrady domů a po těžké práci se těší na zasloužený odpočinek. V tu chvíli ale vylézají se svých skrýši zákeřní slizcí tvorečci a už si to míří na záhonky. Zelí, rebarbora, tuřín, kedlubny, fazole okurky, jahody, řepa a další ovoce a zelenina patří mezi jejich oblíbené pochoutky. Vám nezbývá než vědět, jak se proti nim bránit.
Tmavé vlhké místo
Hnízdo slimáků a šneků často najdeme ve vysoké trávě. Rádi se schovávají pod kameny, ale taky pod květináče, do kompostu nebo pod rozmáčenou hromádku nepořádku, který ještě nebyl čas uklidit. Je to proto, že si obzvlášť libují ve stínu a vlhku. Přes den jim světlo a teplo není příjemné, a tak ve svých úkrytech vyčkávají a k večeru, když se začne stmívat, vyráží na lov.
Začněte tedy tím, že se zbavíte vysokého porostu trávy. Pokud ji budete pravidelně sekat, výskytu slimáků nezabraníte, ale do jisté míry alespoň omezíte. Protože se přes den nebudou mít kde schovat. Suchá půda je pro slimáky těžko schůdná, proto je dobré zalévat rostlinky raději ráno než večer. Do večera půda kolem nich dostatečně vyschne a pro slimáky bude terén hůř přístupnější.
Lákadlo rebarbora
Kdo by si uměl představit začátek letní sezóny bez rebarborového koláče, že? Tuto krásku má na zahradě kde kdo. Málokoho už ale napadne, že právě ona poskytuje slimákům a šnekům výborné útočiště. Pokud ale v její blízkosti vysadíte špičaté nebo silně vonící rostliny, můžete ji ochránit. Stejnou taktiku můžete použít i na další ovoce a zeleninu ve své zahrádce. Slimáci kolem těchto rostlin budou mít těžší přístup za svou kořistí.
Obrana proti slimákům
Přirozenou bariéru proti slimákům na své zahradě můžete vytvořit třeba tak, že vysázíte své oblíbené koření. Skvělou hradbu proti škůdcům tvoří zejména šalvěj, rozmarýn, tymián, levandule a měsíček. Co vy rádi využijete v kuchyni, se slimákům vyloženě hnusí.
Neprůchodný zataras pro ně můžete vytvořit i z pichlavých věcí jako jsou třeba maliny, ostružiny, stonky růží, jehličí nebo skořápky. Použít můžete i měděné plátky, ale ty musí být širší než 10 cm, aby fungovaly.
Kolem rostlin můžete vytvořit ohrádku z pilin, kterými rostlinku obsypete a na ně nasypete kávovou sedlinu, která je pro slimáky jedovatá. Vytvořená ohrádka by měla být vysoká přinejmenším 3-4 cm, aby ji slimáci jen tak nepřelezli.
Zaručená zbraň, jak vyzrát na slimáky, je připravit jim past. Vytvořte pro ně to nejlákavější místo, kde se budou přes den slézat, a pak už jen sbírejte a likvidujte. Za pomocí slupek pomeranče, grapefruitu, melounu nebo kvasnic je přilákáte. Můžete si vybrat jejich už existující úkryt a ten zpestřit tak, aby se slézali jen tam nebo vytvořit jiné stinné vlhké místo. Důležité je pravidelně slimáky likvidovat, aby se vám nerozmnožili a nezačali zase útočit na vaši zahradu.
Jak bojujete s těmito škůdci vy?