Díky tomuto triku se pelargonie obsypou květy už na začátku jara
adbz.cz » Hobby » Jak se v zimě starat o pelargonie, aby se na jaře obsypaly květy: Truhlík může zůstat i bytě

Jak se v zimě starat o pelargonie, aby se na jaře obsypaly květy: Truhlík může zůstat i bytě

Pelargónie neboli muškáty dělají parádu celou sezónu. Zkuste se této nenáročné rostlině odměnit správnou péčí i během zimních měsíců.

prorezavat pelargonie muskaty
Zdroj fotografie: iStock

Ne všechny rostliny jsou schopny přežít mrazy a nedostatek slunce v zimních měsících. Na místě je tedy pokusit se přizpůsobit podmínky pro růst rostliny i přes zimu. Způsobů, jak správně zazimovat pelargónie, je hned několik a je jen na vás, jaký si vyberete a jaký vám bude vyhovovat. Pokud se vše zadaří, na jaře se budete moci těšit z dobře odvedené práce a krásných květů vašich rostlin.  

Během zimy jsou dny kratší, rostliny dostávají mnohem méně slunečního záření a trpí nízkou teplotou a vyšší vlhkostí. Jakmile udeří první mrazy, měli byste muškáty odnést do chladné a dobře osvětlené místnosti. Základem je odříznout ještě nevykvetlé pupeny a otrhat zažloutlé a nemocné listy. Pro dobro rostliny se mohou některé oddenky také zastřihnout a mírně zkrátit. Nejlepším místem pro přezimování rostlin je vestavěný balkón, veranda či schodiště. 

Jak na zimní spánek pelargónií 

Ve správném klimatu 6–8 °C a mírném osvětlení pak stačí pelargónie zalévat jen jednou měsíčně malým množstvím vody. Rostlina tak zklidní svůj metabolismus a až do jara nebude pokračovat ve svém růstu a vývoji. Možné je také rostlinám zmenšit kořenový systém a zasadit je do balkónového truhlíku nebo do většího květináče s použitím mokrého písku či mokré rašeliny. Tento způsob je vhodný především pro pěstitele, kteří trpí nedostatkem prostoru.  

Nejjednodušším způsobem, kdy rostliny nevyžadují přes zimu takřka žádnou péči, je nechat květiny v tmavém sklepě. Můžete je také vyndat z truhlíku, oprášit jejich kořeny a uložit je do sklepa zabalené v novinovém papíru. Život muškátů se v takovém tmavém a vlhkém prostředí úplně zastaví a zalévaní vlivem vlhkosti ve sklepě nebude vůbec potřeba. Ideální teplotou pro přezimování pelargónií ve sklepě je 3–4 °C. 

muškát
Zdroj fotografie: Depositphotos

I na jaře je třeba o rostliny pečovat 

V neposlední řadě je také možné nechat oddenky rostliny přezimovat přímo v bytě. Pokud disponujete chladnějším parapetem, v jehož blízkosti není topení, můžete se o to pokusit. Ale pamatujte, že pro rostliny je přezimování v bytě mnohem obtížnější. I v zimních měsících je v bytě teplo, vzduch je velmi suchý a světla málo. Květina je zmatená, stále roste, ale nové výhonky jsou bledé a nezdravé. V době jara pak rostlina vysílením ztrácí svoji původní krásu. 

Avšak i správně zazimované rostliny nebudou na jaře zcela dokonalé. Budou potřebovat přesadit do čerstvého substrátu a pravidelně přihnojovat. Staré výhonky je dobré prořezat a rostliny tak omladit. Jako zkušený pěstitel musíte počítat se ztrátami během přezimování a s nemocnými i nevzhlednými rostlinami neztrácet svůj čas a rovnou se jich zbavit.