Rozeznejte, které rostliny se k sobě hodí a které se naopak nesnáší
adbz.cz » Hobby » Rostliny se mohou navzájem podporovat, ale také si ubližovat. Vyplatí se na to myslet při setí

Rostliny se mohou navzájem podporovat, ale také si ubližovat. Vyplatí se na to myslet při setí

Kromě přístupu slunce a povětrnostních podmínek musíte ve výběru místa na výsadbu zohlednit také rostliny, které s místem sousedí. Ne všechny druhy se totiž navzájem snesou.

malé sazeničky
Zdroj fotografie: Pexels

I pěstování rostlin má svá pravidla, která je důležité dodržovat. Nejinak je tomu při výsadbě zeleniny. Málokdo totiž ví, že mezi rostlinami existují vzájemné vztahy, a to jak ty kladné, tak záporné. Pokud tedy chcete na zahradě mít zdravé a krásné rostliny, musíte je pěstovat s ohledem na jejich potřeby. Specifické potřeby rostlin při pěstování se nazývají alelopatie a rozhodně stojí při plánování výsadby za zvážení.  

Vyzkoušejte koordinované pěstování 

Mnohé rostliny mají různé specifické potřeby a nároky pro spokojený život. Společné pěstování rostlin, které tyto potřeby zohledňuje, se nazývá koordinované pěstování a uplatňuje se především při pěstování ovoce a zeleniny, protože jejich plody jsou pro člověka cenné.  

Dodržováním zásad koordinovaného pěstování se zvyšují výnosy, rostliny jsou mnohem zdravější, kvetou mnohem bujněji, a dokonce se i omezí výskyt škůdců a chorob. Pokud se tato pravidla naopak ignorují, riskuje se mnohem větší výskyt chorob, škůdců a samozřejmě celkově špatná kondice celé rostliny.  

Sázení semen
Zdroj fotografie: Pexels

Jak na koordinované pěstování 

Pokud tedy chcete pro své rostliny to nejlepší, pamatujte na několik pravidel. Například zelí a ředkvičky zasazené v blízkosti rajčat pravděpodobně opozdí jejich kvetení. Cibule zase omezuje růst fazoli a vlašský ořech je samotář, který brání rozvoji velké většině rostlin. Vedle cibule tak raději zasaďte jahody, což zabrání vzniku šedé plísně, a vedle rajčat se zase daří česneku a bazalce, navzájem si stimulují svůj růst.  

Proti škůdcům a chorobám své rostliny ochráníte také vysazením bylin v jejich blízkosti. Vůně kopru zastraší škůdce, kteří si pochutnávají na mrkvi, salátu, cibuli nebo okurkách. Máta zase odrazuje mravence a také škůdce pro zelí. Bazalka pomáhá při předčasném opadávání rostlin a měsíček lékařský zase omezuje počet háďátek, což je častý parazit téměř všech hospodářských rostlin.  

Na co ještě pamatovat

Při výsadbě rostlin je důležité pamatovat také na to, že ne všechny druhy se snesou. Jejich podzemní orgány vylučují do půdy chemické sloučeniny, které se navzájem negativně ovlivňují. Mrkev tak bude nešťastná se sousedící brukvovitou rostlinou, salát s petrželí a brambory se vzájemně nesnesou s okurkou a rajčaty. Není to jednoduchá záležitost, dávat si pozor na všechny okolnosti, ale za vaší píli vám budou odměnou spokojené rostliny a bohatá úroda.