Šest bylinek, které se vyplatí vysadit společně. Nejenže ušetříte místo, pospolu se jim několikanásobně víc daří

Bylinky, které mají rády stejné prostředí, mohou růst společně, a to bez jakýchkoliv kontraindikací. Jejich společnou výsadbou ušetříte spoustu místa.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mít vlastní bylinkovou zahrádku je nejen prospěšné, ale také velmi snadné. Většina těchto rostlin je totiž nenáročná na údržbu, takže nemusíte mít žádné profesionální zkušenosti, aby vám zdravě vyrostly – obvykle potřebují jen trochu slunce, vody a správný substrát. Jejich největší výhodou je však skutečnost, že je můžete pěstovat společně. Pokud totiž mají rády stejné prostředí, porostou bez jakýchkoliv kontraindikací. Vy tak můžete ušetřit spoustu místa! 

Seznam bylinek, které můžete společně vysazovat

Bylinky, jež si dnes ukážeme, jsou nejen zdraví prospěšné a disponují skvělou chutí, ale také je možné vysazovat je dohromady, což vám pomůže ušetřit spoustu místa a času. Níže jsme si proto pro vás připravili seznam těch 6 nejlepších z nich, kterým se společně skvěle daří a jejich společná výsadba nenese žádná rizika.

1. Šalvěj lékařská je dlouhověká

Jak už vypovídá z názvu této byliny, šalvěj lékařská (Salvia officinalis) disponuje mnoha zdravotními benefity, ze kterých může těžit naprosto každý. Rostlinu stačí pravidelně zalévat, dokud plně nevyroste, a každé jaro zastřihnout její silné dřevnaté stonky, aby mohla nadále růst. Skvěle snáší přítomnost ostatních bylin a pro dosažení nejlepší kvality byste ji neměli nechat růst více než 4 až 5 let.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Tymián obecný jako základ vaření

Tymián alias mateřídouška (Thymus) patří mezi nejužitečnější bylinky, které nejenže skvěle chutnají, ale také mohou podpořit vaše zdraví a ochránit vás před mnoha chorobami. Rostlinu byste měli pravidelně zalévat a zastřihávat, abyste omezili její rychlý růst. Pozor byste si měli dávat především v zimě a dobře ji zakrýt, aby nenamrzla. 

3. Šalvěj rozmarýna má ráda slunce

Rozmarýn, správně botanicky šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus), je rozmanitá bylina pocházející ze Středomoří, jež je v současné době hojně pěstována pro okrasu a využívána jako koření téměř v každé kuchyni světa. Pěstování tymiánu je naprosto jednoduché – stačí ho totiž postavit na okenní parapet, na který dopadá sluneční světlo (rozmarýn miluje slunce), a poroste vám jedna báseň. Před každým zaléváním byste se měli ujistit, že horní 2 centimetry půdy jsou vyschlé, protože jinak byste ho mohli přemokřit. 

4. Majoránka zahradní snese sucho

Majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) nevyžaduje velkou péči a patří mezi jedny z nejlepších rostlin pro začínající zahrádkáře. Zalévat byste ji měli jednou týdně, ovšem pokud zapomenete, nic se neděje – tato bylina je totiž velmi odolná vůči suchu. Navíc jí nevadí přítomnost podobných bylinek a její aroma udělá z každého jídla jedinečný zážitek.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

5. Oregano alias dobromysl obecná

Oregano (Origanum) je další chutná rostlina, která by neměla chybět ve vaší bylinné zahrádce. Skvěle totiž podporuje zdraví a dodává jídlům chutné aroma. Pokud ho pěstujete, neměli byste ho nechat růst do větší výšky než 4 cm. Pravidelné zastřihávání je navíc důležité, aby oregano rostlo rychleji a bylo hustší. Zalévejte ho pouze tehdy, když je půda suchá, protože nevyžaduje tolik vody. 

6. Levandule lékařská a její aroma

Jistě víte, jak krásné aroma dokáže levandule lékařská (Lavandula angustifolia) přinést do vašeho domu a zahrádky. Pokud ji pěstujete, nezapomínejte ji v horkých letních dnech každý den zalévat. Také byste ji měli vždy zastřihávat, abyste zajistili její hustší a rychlejší růst. 

Které z těchto oblíbených bylin pěstujete vy? 

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články