Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě

Na léto se člověk těší proto, že jsou delší dny naplněné sluncem. Je to období dovolených a odpočinku. Při něm ale velice často obtěžují otravné mouchy, komáři či klíšťata.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když potřebuje odradit hmyz od útoku na vás, použijete nejspíše průmyslově vyráběný repelent. Ten je možné vzít s sebou i na výlet do lesa nebo k vodě, protože je skladný a do batonu se snadno vejde. Existují ale i přírodní insekticidy. Jsou to většinou byliny, které hmyzu příliš nevoní, takže se v jejich blízkosti nezdržují. Mezi ně patří i vratič obecný zvaný balzámová kopretina (Tanacetum vulgare). Co všechno o něm ještě nevíte?

Základní informace o vratiči obecném

Bylina je rozšířená prakticky po celé Evropě. Její původní domovinou se zdá být Středomoří, najít ji lze ovšem i v Asii a Severní Americe. Nejraději roste na rumištích, okrajích cest a silnic, železničních náspech, lomech, hřbitovech, pasekách, mezích, na suchých loukách i březích toků. Najdete ji v příkopech i v lesích. Prospívá na slunci i v polostínu, ale nesnáší zamokření. Jedná se o bylinu vysokou 30 až 160 centimetrů s květenstvím v podobě chocholičnaté laty tvořené žlutými úbory.

Co všechno vratič obecný obsahuje

Vratič obecný je léčivou a zároveň i jedovatou bylinou. Účinnou složkou jsou silice s neurotoxickým beta-thujonem. V nati jsou také hořčiny a organické kyseliny – jablečná, vinná, máselná a pryskyřice, tuk, vosk, třísloviny. V kořenech najdeme inulin. Účinná dávka drogy je blízká dávce toxické, takže od vnitřního užití vratiče obecného se už raději upustilo. Ale v minulosti, ve starověkém Řecku, se využíval jako antibiotikum, antirevmatikum, abortivum nebo baktericid.

Vratič jako insekticid

Vratič obecný obsahuje esenciální terpeny a fenoly, triterpeny a hořčiny. Prášek z květů se dříve užíval jako prostředek proti nejrůznějším parazitům, jako jsou blechy, štěnice, vši, škrkavky či roupi. Usušená bylina se může využít i jako ochrana proti šatním molům. Využití má ve chlévech, kde odpuzuje hmyz. Extrakt z vratiče odpuzuje zejména komáry. Včelaři zase používají spalování této byliny k ochraně před útokem včel.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak si připravit domácí repelent

Domácí repelent proti bodavému hmyzu je možné si připravit ze sušeného vratiče obecného. Stačí vzít 3 lžíce této byliny (listy, stonky, květy) a zalít 2 šálky vroucí vody, zakrýt a nechat povařit po dobu půl hodiny. Po ochlazení se odvar nalije do lahvičky s rozprašovačem. Pak je možné se jím postříkat, když budete plánovat posezení venku nebo návštěvu lesa či rybníku.

Zdroj: Bhg

Jakým způsobem se chráníte před nepříjemným bodavým hmyzem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat