Jak správně pečovat o okurky a sklízet nezměrně bohatou úrodu po celé léto? Není to jen o hnojivu, prozradila profesionální pěstitelka
Pravděpodobně každý pěstitel a zahrádkář si přeje mít úrodu bohatou a kvalitní. Jinak to nebude ani u okurek a když jim dopřejete správnou péči, sklízet budete skutečné poklady.
Obsah
Okurky všeobecně patří mezi velmi oblíbeno zeleninu. Není se však čemu divit, jedná se totiž o chutné plody, které se pěstují snadno a jsou nenáročné na starostlivost. Avšak jako každá rostlinka, i okurky vyžadují určitou péči a několik základních faktorů pro přežití a prosperitu. K těm neodmyslitelně patří například zálivka, dostatečné sluneční záření a také hnojení. Konktrétně tomu se v dnešním článku budeme věnovat a prozradíme vám několik užitečných tipů a rad.
Oblíbená letní zelenina
Na létě je krásné to, že je plné nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny, které lze v jiných ročních obdobích sehnat pouze v obchodě. Domácí kvalita je však domácí kvalita a spousta zahrádkářů nedá na své plodiny dopustit. Jednou z takových druhů jsou také okurky, které jsou chutné, zdravé a neskutečně variabilní.
Dají se totiž použít do salátů, jako příloha, dokážete z nich udělat celou řadu pokrmů nebo je například zavařit. Také se okurky dají využít i v domácí přírodní kosmetice a pokračovat by se dalo jistě dál. Základem úspěchu je však pravidelná a poctivá péče, do které se řadí zálivka, odstraňování suchých a odumřelých částí, hnojení, a nakonec také sběr samotné úrody. Jak tedy správně postupovat, aby byla bohatá a kvalitní?
Informace před výsadbou
Jednou z nejlepších vlastností okurek je kromě jejich chuti také naprostá nenáročnost při pěstování. To totiž lze provádět jak na zahradě v záhonku, tak také v květináči na balkoně či terase, a dokonce i v balících slámy. Jediné, co okurky potřebují je světlé sluneční stanoviště, řádnou a pravidelnou zálivku a také přísun živin v podobě hnojení. Když jste schopni jim tyto základní věci poskytnout, odmění se vám za to vskutku bohatou úrodou.
Vše začíná v půdě
Dalším základním pravidlem pěstování okurek je půda, která je bohatá na živiny. Ať už tedy začínáte sazením semen, nebo do země vkládáte rovnou odrostlé sazeničky, dopřejte jim plnohodnotný start na bázi živin. Toho nejlépe dosáhnete právě tím, že vyberete správné místo. To však ještě není zárukou úspěchu, a proto před výsadbou půdu obohaťte o kvalitní přírodní hnojivo. Nejlépe v poměru 1:1, čímž okurkám zajistíte správnou porci potřebných živin.
Ty se totiž budou uvolňovat postupně a při svém růstu si tak rostlinka vezme vždy tolik, kolik bude potřebovat. Hnojivo navíc udržuje stabilní teplotu půdy, takže i kdyby se po výsadbě mělo ještě znatelně ochladit, mladé rostlinky to nijak nepostihne. V neposlední řadě také platí, že půda, která je z poloviny tvořená přírodním hnojivem, mnohem lépe udržuje vlhkost. Ta poté napomáhá rychlejší tvorbě kořenového základu a tím i celkově lepšímu vývoji rostliny.
Když se rostlinka rozroste
Když se mladá rostlinka začne rozrůstat, je ten správný čas na pravidelnou zálivku a také na další porci hnojení. To je nejlepší provést ve formě mulčování. Když tedy budete kolem rostlinky tvořit vrstvu nasečené trávy či nasekaných listů, přidejte také porci hnojiva. To se tak bude postupně uvolňovat při každé zálivce nebo dešti a okurky tak budou dostávat vždy malé a vyvážené porce všech potřebných látek a minerálů.
Zásadně se tak zlepší jejich růst a také tvorba květů. Pokud totiž rostlinku hnojíte pouze nárazově a spíše ve větším množství, může dojít k tomu, že veškeré živiny věnuje tvorbě listů a na květy se tak nedostane. Převelkou porcí hnojiva však můžete rostlinku dokonce zahubit. Skutečně je proto lepší volit tuto formu hnojení, kdy se živiny postupně vsakují do půdy a dostávají ke kořenům.
V tomto období se také do půdy doporučuje přidat malinko žížalího humusu který půdu obohatí o potřebné organické sloučeniny a výsledkem tak budou velké a zdravé květy, připravené rodit. Nesmíte také zapomínat ani na odstraňování plevele, který by mohl rostlinu okrádat jak o světlo, tak o živiny a vodu. Také pravidelně odstraňujte odumřelé nebo jinak poškozené části rostliny a případně použijte postřik proti nemocím a škůdcům všeho druhu.
V období tvorby plodů
Dalším zásadním faktorem pro úspěch, je také starostlivost o okurky v období plození. V této době totiž potřebují nemalé množství vody, aby byly výsledné plody velké, dužinaté a bez hořkosti. Zalévejte tedy ideálně ráno a večer, kdy půda umí s vláhou nejlépe hospodařit a kdy ji hned nevysaje pálící sluníčko. Také tím předejdete spálení rostlinky z důvodu jejího pokropení.
Také rostlince dopřejte poslední porci hnojení. Opět však dbejte na to, aby se nejednalo o nárazovou záležitost, ale přidejte trošku hnojiva vždy do zálivky jednou za 14 dnů. Takto opakujte 8 týdnů v době nejvyšší vegetace. Celkově tak okurky dostanou na přilepšenou 4 porce živin v malém množství, což bohatě postačí na jejich podporu při růstu a tvorbě plodů.
Nezapomínejte také na pravidelný sběr plodů. Pokud by jich totiž na jedné rostlince bylo až moc, začal, aby trpět přílišnou námahou, která by mohla vést až k úplnému zastavení tvorby nových květů. Celá úroda by tak mohla být pouze jednorázová, což by byla škoda. Když však bude sběr pravidelný, budete mít vždy okurek dostatek přesně na to, na co budete potřebovat. Také budou vždy čerstvé a chutné, takže pro letní osvěžení naprostá dokonalost.