Plíseň u rajčat nemá šanci se uchytit, pokud jsou ošetřeny kukuřičnou moukou
Rajčata začínají dozrávat a počasí, které na některých místech panuje, může nahrávat vzniku plísňových chorob. Nezapomínejte na prevenci, abyste se mohli těšit z bohaté úrody.
Někdo považuje rajčata za ten nejchutnější plod, který lze na zahradě vypěstovat. Čerstvě utržené, s láskou vypěstované rajče, jež je ještě teplé od sluníčka, se s tím kupovaným nedá ani zdaleka srovnat. Pochutnávání si na vlastních rajčatech však může zkazit plíseň, před kterou se mají všichni pěstitelé na pozoru. Naštěstí se proti ní dá bojovat i čistě přírodními prostředky, jež nezatěžují rostlinu, ani životní prostředí.
Běžná plísňová onemocnění rajčat
Rostliny rajčat jsou náchylné hned k několika houbovým chorobám. Mezi ty nejběžnější patří čerň lilková (Alternaria solani). Ta tvoří tmavé soustředné prstence na listech a zpočátku postihuje spodní větve. Nakonec vede ke snížení produkce plodů a předčasnému úhynu rostliny. Další obávanou chorobou je plíseň bramborová (Phytophthora infestans). Ta způsobuje velké tmavé léze na listech, stoncích a plodech, což nakonec způsobí kolaps rostliny.
Padlí (Leveillula taurica) poznáte podle bílých nebo šedých moučnatých skvrn na listech. Rostlina zastavuje svůj růst a dává omezenou úrodu. Potíž je v tom, že riziko plísní může vznikat za vlhkého, ale i suchého počasí, v závislosti na druhu plísně. Je proto dobré myslet na protiplísňovou prevenci rajčat po celou sezónu. Pokud nechcete rostliny neustále stříkat chemickými fungicidy, určitě vyzkoušejte i tuto přírodní metodu, která brání šíření plísní.
Proč použít kukuřičnou mouku proti plísním
Předpokládá se, že kukuřičná mouka má protiplísňové vlastnosti, které mohou pomoci kontrolovat některé plísňové choroby rajčat. Tato surovina totiž produkuje prospěšné houby zvané Trichoderma. Ty pak působí v půdě jako přirozený predátor škodlivých hub a potlačují jejich růst. Navíc pomáhají zvětšovat objem kořenů a také vstřebávání důležitých látek rostlinou.
Trichodermu si můžete zakoupit samostatně v zahradnictví, avšak můžete do půdy použít právě kukuřičnou mouku, která udělá stejnou službu. Použijte asi kilo kukuřičné mouky na metr čtvereční a zaryjte ho do půdy kolem rostlin rajčat. Ideální je, pokud tak učiníte hned po výsadbě.
Kukuřičnou mouku však můžete dodávat kdykoli během sezóny, každých čtyři až šest týdnů. Myslete však na to, že se jedná jen o jednu podpůrnou metodu a rozhodně se nespoléhejte jen na ni. Na rostliny byste měli pravidelně aplikovat i postřiky, které také brání růstu plísní. Z těch domácích můžete sáhnout po česneku, jedlé sodě nebo neemovém oleji.