Vypěstujte si vlastní citrony – na zahradě i balkóně. Jeden keřík vám dá až 10 plodů naráz
Léto a citrony k sobě neodmyslitelně patří. Nyní si můžete vypěstovat vlastní úrodu a těšit se z domácích citronů.
Obsah
Stromek citronovníku dorůstá výšky 5 až 6 metrů. Je ale pohodlnější nenechat ho dorůst do takových rozměrů. Jeho květy jsou zvenčí bílé a uvnitř trochu fialové a vydávají sladkou vůni. A konečně šťáva z citronu je velmi prospěšná. Je bohatá na antioxidanty, obsahuje bílkoviny, vitamíny, fosfor, draslík a sacharidy a údajně napomáhá lidskému metabolismu. S vlastními citrony dodáte svému tělu pořádnou dávku prospěšných látek.
Pěstování citronovníku v květináči
Citronovník potřebuje spíš chladnější teploty, ale ne moc nízké. Nemá rád výkyvy teplot, extrémní teploty s nízkou vlhkostí a studené větry, které mu mohou uškodit. Půdu má radši málo slanou, strukturovanou a dobře odvodněnou s nízkým obsahem vápníku.
Pro výsadbu citronovníku si připravte květináč o průměru a hloubce alespoň 40–50 cm, protože jeho kořenový systém potřebuje pro svůj rozvoj dostatek prostoru. Květináč naplňte univerzální zeminou nebo směsí speciálně pro ovocné stromy. Květináč pak můžete umístit na slunné místo orientované na jih, aby citronovník déle plodil. Produkce citronovníku v květináči je však omezená a nikdy nebude taková, jako když je zasazen volně.
Jak o citronovník pečovat
Pro citronovník je důležité udržet půdu dostatečně vlhkou. Na jaře a na podzim zalévejte rostlinku 1krát týdně, v létě pak 2–3krát týdně. Jakmile začne kvést, se zaléváním to nepřehánějte, aby vám květy neopadaly.
Potřeba je citronovník pravidelně hnojit komplexními organickými hnojivy. Od února do června hnojte třikrát každé dva měsíce a dvakrát pak v září a listopadu. Potřebné množství hnojiva se odvíjí od stáří rostlinky. Například desetiletý citronovník bude potřebovat 1 kg organického hnojiva.
Prořezávání citronovníku
Citronovník můžete prořezávat později na jaře nebo začátkem léta, až odezní poslední mrazíky. Mladé rostlinky tvarujte do miskovitého tvaru tím, že seříznete 3–4 středová ramena. Pokud takto rostlinky neupravíte, bude později potřeba většího seříznutí, a to může oddálit nástup plodů.
U starších citronovníků odstraňte husté vnitřní výhony pro lepší větrání a prostup světla a zkraťte délku ostatních výhonků. Oslabené a poškozené výhonky také odstraníme, takto upravujeme citronovník každé dva roky.
S jakými problémy se můžete setkat
Nejvážnější chorobou je hniloba. Poznáte ji tak, že listy citronovníku začnou žloutnout. Další onemocnění může způsobovat hnědnutí listů i plodů, černání listů, opadávání listů a květů. Aby vaše rostlinka prosperovala, dopřávejte jí pravidelnou dávku hnojiv. Některé nemoci může způsobovat i hmyz, proto svou rostlinku můžete chránit různými insekticidy. Plody citronovníku se sklízí, jakmile je jejich barva světlezelená nebo zelenožlutá a jejich kůra je hladká.