Zasaďte borůvky teď na podzim dle kroků letitých zahrádkářů a příští rok sklízejte gigantickou úrodu sladkých bobulí
Modré bobulky, které děti milují, si můžete vypěstovat na zahradě i a terase nebo balkoně. Zde najdete jednoduchý návod, jak na to.
Obsah
Borůvky jsou chutné, zdravé a velmi jednoduché na pěstování. Borůvky se doporučuje vysadit na jaře nebo i na podzim. V případě opravdu nízkých teplot se doporučuje výsadba odložit. V obchodech jsou k dostání rostliny staré 1–3 roky, můžete je zakoupit v kontejnerech nebo sazenice připravené přímo k výsadbě.
Výběr místa k výsadbě
Ideální místo pro výsadbu by mělo být slunné a chráněné před větrem. Není dobré je vysazovat v blízkosti stromů, ty by borůvkám nejen stínily, ale také braly potřebnou vláhu z půdy. Pokud se rozhodnete pro výsadbu více keřů, nebojte se je vysadit u sebe. Podpoříte tak produkci a kvalitu borůvek.
Rostliny mají mělké kořeny, proto je vhodné je vysadit do půdy, která dobře drží vlhkost, ale nezadržuje vodu. Nejlépe se borůvkám daří v kyselé půdě, ideální pH je mezi 4 a 5. Málo kyselá půda brzdí růst rostliny. Pro okyselení můžete použít k tomu určené přípravky nebo rostlinu obsypat borovicovou kůrou nebo jehličím, použít lze i rašelinový mech.
Jak na samotnou výsadbu
Při výsadbě dejte pozor, abyste keř nezasadili příliš hluboko. Kořeny by měly být těsně pod povrchem. Vykopejte otvor asi dvakrát větší a širší než kořeny. Umístěte keř tak, aby kořeny byly těsně pod povrchem, a otvor zasypte. Měsíc po výsadbě je nutné rostlinu hnojit. Při výsadbě více keřů by měly být alespoň 1,2 – 1,5 m od sebe.
Pěstování borůvek v kontejneru
Pokud nemáte zahradu, můžete si borůvky vypěstovat i na balkoně nebo terase. Ve skutečnosti je pěstování v kontejneru velmi praktické, keře jsou chráněny před ptáky a jinými zvířaty a jsou odolnější vůči chorobám. Navíc je kdykoliv můžete přestěhovat na jiné vhodné místo.
Pěstování v nádobách vám lépe usnadní přizpůsobit půdu pro lepší růst. Zvolte velkou nádobu nejlépe s drenážními otvory. Pro udržení vlhkosti přidejte mulčovací kůru. Nádobu umístěte na slunné místo. V chladných měsících přestěhujte keř na místo, kde bude chráněný před mrazem, a zakryjte ho například slámou nebo zabalte do pytloviny.
Péče o borůvkové keře
Borůvky potřebují dostatek vláhy, zalévejte podle počasí alespoň dvakrát týdně. Pro udržení dostatečné vlhkosti použijte mulčovací kůru, dřevěné štěpky nebo piliny. Pro ochranu před ptáky můžete přes rostlinu umístit síťovinu. Doporučuje se pravidelné hnojení, nejlépe na jaře v době květu, abyste podpořili růst květů a mohli se těšit na bohatou úrodu.
V prvních dvou letech nedovolte, aby rostlina plodila. Nechte ji, aby svou energii využila k růstu a květy zaštipujte. Rostliny prořezávejte na podzim nebo brzy na jaře a odstraňte všechny poničené, suché a slabé větvičky. Vždy používejte ostré a čisté nářadí.
Vypěstované borůvky si můžete zamrazit a budete mít zásobu i na zimu, například do koláčů i knedlíků. Dříve byla borůvková šťáva využívána k léčbě kašle. Borůvky jsou jednou z mála plodin které mají přirozeně modrou barvu. V dávných dobách se šťáva z borůvek používala jako fialové barvivo na tkaniny.