Jak nezabít bazalku: 85 % lidí dělá tu samou chybu v domnění, že tím rostlince pomůžou – opak je pravdou
Čerstvou bazalku ničím nenahradíte, proto se vyplatí mít alespoň jednu doma v květináči. Pokud budete dodržovat určitá pravidla, bude se jí výborně dařit.
Bazalka je oblíbenou bylinkou, a i v sušené podobě dokáže zpestřit kdejaký pokrm. Nic se ale nevyrovná čerstvé bazalce. Nejen, že má vynikající a nenahraditelnou chuť, ale také je velmi prospěšná pro naše trávení. Důležité je při jejím pěstování uspokojit její potřeby světla a vody, ale především často sbírat její listy. Možná ze strachu, že této bylině ublížíte, se sklizní často otálíte, ale ve skutečnosti je to přesně naopak. Čím více listy bazalky otrháváte, tím četněji rostou.
Kdy sbírat listy bazalky
Ať už vám roste bazalka ze semínek, nebo jste si již koupili vzrostlou rostlinku, ve chvíli, kdy doroste do výšky 15–20 cm, je čas začít sbírat její lístky. Pravidelná sklizeň jejích listů navíc stimuluje růst bazalky. Pokud chcete nasbírané listy bazalky ihned použít, můžete je natrhat kdykoliv během dne. V případě, že je ale chcete otrhat a použít až později, doporučuje se jejich zastřihávání hned ráno, kdy jsou listy nejšťavnatější.
Doporučováno je zaštipovat vrchní výhonky bylinky, protože to rostlinku povzbudí, aby tvořila další nové výhonky. V každém případě se vyhněte pravidelnému sběru spodních listů, protože to by mohlo růst bazalky zpomalit.
Zajistěte bazalce dostatek světla
Tato bylinka pochází původně ze středomořských a tropických zemí, kde měla dostatek světla. Aby i vaše rostlinka prospívala, je třeba zajistit jí co nejlepší podmínky. Zasazená by měla být do dobře odvodněné půdy bohaté na živiny. Potřeba zalévání se může v různých fázích jejího vývoje měnit. Není dobré bazalku přelívat, ale půda by neměla nikdy zcela vyschnout.
A když už běžnou péči o bazalku zvládnete, můžete se pustit do jejího množení. Je to velmi snadné. Stačí dát pár výhonků do vody a za chvíli můžete mít další plný květináč této výtečné bylinky.