Muškáty přinesou záplavu květů: Nepodceňte péči už na jaře. Jsou potřeba nůžky
Pokud i vy patříte mezi ty, kdo nedají dopustit na klasické, poctivé muškáty, je nejvyšší čas začít s nimi něco dělat.

Věřte nebo ne, ale když právě teď dopřejete muškátům tu správnou péči, v létě vám to vrátí takovou nádherou, že vám je budou závidět i sousedé přes ulici. Po zimě sice nejsou muškáty úplně v kondici – ale v redakci jsme přišli na to, jak je dát zase do pořádku.
Odzimování muškátů je snadné
Na první pohled nevypadají nic moc. Ale není divu. Zimu přečkaly někde v chladu (na půdě nebo v zimní zahradě), schoulené, žíznivé a bez květů. Během těch pár měsíců potřebovaly hlavně klid a minimum vody – žádné přemokřování, jinak jim hrozila hniloba. Jenže jakmile venku zasvítí sluníčko, je načase je znovu probudit.
Přeneste je proto z chladu někam, kde bude aspoň 15 stupňů, radí web Gardening Know How. Přidejte vodu a dívejte se. Uvidíte, že jim brzy začnou rašit nové lístky a výhonky. A právě tehdy je třeba vzít do ruky nůžky. Ale nebojte, není to žádná věda. Prostě zastřihněte konce výhonů – klidně je zkraťte o třetinu až polovinu. Čím víc do toho „říznete“, tím víc se rostlina začne větvit. A každý nový výhon = nový květ. Takže se toho opravdu nebojte.

„Každý řez je jak rým ve verši,“ říkají někteří poetičtí zahradníci. Ale i když veršovat neumíte, nemusíte se bát – rostlina si poradí. A právě muškáty toho snesou opravdu hodně. A odříznuté vršky můžete zasadit do jemného substrátu (přes noc je nechte zaschnout na vzduchu) a dopěstovat si z nich zbrusu nové rostliny.
Nezapomeňte ani na kořeny
A když už budete v tom stříhání, mrkněte i na kořeny, upomínají stránky Gingham Gardens. Pokud rostlina zůstala celou zimu ve stejném květináči, nejspíš už se teď její kořeny cítí doslova jako ony pověstné sardinky. Vyndejte ji, zkraťte kořeny o pár centimetrů a zasaďte do nové zeminy.
A pokud jí chcete dopřát extra vzpruhu, ponořte kořenový bal na pár minut do vody s lignohumátem – to je taková přírodní bomba z rašeliny a mořských řas. Všechny balkonovky (a nejen ty) po tom porostou jako divé. S jejich přemístěním ven ale nespěchejte. Tento krok přijde na řadu ve chvíli, kdy se nejnižší noční teploty ustálí okolo 10 °C. Dříve by chlad vaše rostlinky zahubil.
udalosti247.cz
18 h
udalosti247.cz
19 h
udalosti247.cz
19 h
udalosti247.cz
17 h