Tato rostlina by měla být na všech místech, kde je to možné. Je nádherná, roste skoro sama a dá se perfektně využít

Sempervivum tectorum, rostlinka jinak známá jako netřesk střešní, je oblíbeným doplňkem mnoha zahrad a domácností. Nejenže je krásnou ozdobou, ale je taky velmi užitečná.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Téměř není možné najít zahrádku, kde by netřesk chyběl. Tato nádherná svěží zelená rostlina zkrášlí každou skalku, květináč i pařez. Netřesk (Sempervivum) je známý svou odolností a nenáročností. Pokud se zahradničením začínáte, nebo už to naopak chcete vzdát, protože vám vždy vše uschlo, netřesk je tou pravou volbou. Přežije téměř cokoliv a bude stále krásný. V antických časech dokonce kolovala pověra, že chrání budovy před úderem blesku.

Jak o netřesk správně pečovat

Tato sukulentní rostlina je tvořena růžicí velkých zelených listů, někdy jemně zbarvených do fialova. Nejvíc se netřesku daří na přímém slunci v mírných teplotách. Ani teplotní výkyvy ale této rostlině neuškodí. Při teplotách pod 18 °C a nad 24 °C upadá do stavu hibernace.

Netřesk, stejně jako další sukulentní rostliny, je doporučováno vydatně zalít, aby byla půda pořádně promočená, a následně nechat hlínu zcela vyschnout. Znovu rostlinu zalijte za 2–3 týdny. Na jaře a v létě potřebují sukulentní rostliny víc vody, na podzim a v zimě téměř minimum. Tato rostlina dobře poroste i bez hnojení, odborníci doporučují na začátku každé sezóny netřesk hnojivem přiživit.

Množení a přesazování

Netřesku se daří v odvodněné štěrkovité půdě s neutrálním pH. Při přesazování můžete odstranit uhnilé a odumřelé kořeny. Přesazujte za teplého počasí do suché hlíny a rostlinu asi týden nezalévejte. V podmáčené půdě můžou kořeny netřesku uhnít. Rozmnožování této rostliny je velmi jednoduché.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při přesazování vždy trošku roztáhněte kořeny netřesku a nezasazujte jej příliš hluboko do půdy. Půdu kolem rostliny jemně utlačte, aby byla v zemi nebo květináči pěkně usazená, a jemně zalévejte, aby měly kořeny čas vždy vyschnout. V důsledku přelévání rostliny nebo špatně odvodněné půdy může netřesk napadnout houbové onemocnění nebo může začít uhnívat jeho koruna.

Velmi jednoduché je i rozmnožování netřesku. Mateřská růžice vytváří ve všech směrech výrůstky. Když tyto výrůstky správně oddělíte, můžete tak rostlinu rozmnožovat. Využíván je netřesk i pro své léčebné účely. Pomoci vám může při zánětu ucha, léčbě vředů a jeho jedlé listy vám pomůžou při bolesti krku.

Inspirace na kaktusy a sukulenty v domácnosti

Jaký sukulent doma pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články