Celé léto je nebudete muset hnojit: Při sázení paprik nasypte do jamky rybí moučku
Papriky budou mít výživu až do léta. Stačí fikaný trik přímo při výsadbě – a budete mít vystaráno opravdu na dlouho.

Žádný hnůj, žádný superfosfát – vlastně nic, co by vám na zahradě přidělalo příliš práce. To totiž u paprik vůbec není třeba. Naše redakce zjistila, že mnohem lepší ve všech ohledech je docela obyčejná rybí moučka! Ano, přesně ta, co se přidává do krmiv pro psy nebo rybičky. Jenže pro papriky je to zlatý poklad – taková pomalu se uvolňující výživa, co pracuje pomalu, ale jistě. A co je nejlepší – v obchodech stojí pakatel.
Co v tom vlastně je? Samé dobré věci
Rybí moučka je pro papriky opravdu ideální. Je totiž plná fosforu, vápníku, aminokyselin a dalších užitečných látek. A to všechno se do půdy uvolňuje postupně, takže vaše sazenice nečekají žádné nárazové šoky, které by jim mohly ublížit. Díky tomu budou mít vaše papriky stálý přísun živin, které si budou moci odebírat podle potřeby. A proč je tahle výživa důležitá?
- Fosfor pomáhá nasazovat květy a plody.
- Vápník podle webu Gardeners World brání té hnilobě, při níž špička plodu zčerná a zplesniví.
- Aminokyseliny a tuky zase podporují odolnost rostlin.

Jak na to? Aplikace je snadná
Abyste dokázali rybí moučku aplikovat, nemusíte být žádný zahrádkářský génius. Při výsadbě jednoduše nasypte do jamky ke každé paprice 50–70 gramů rybí moučky (to jsou asi dvě vrchovaté polévkové lžíce) a budete mít vystaráno.
Než sem ovšem malé papričky zasadíte, smíchejte moučku s hlínou, aby kořeny nepřišly s koncentrátem do přímého kontaktu – to by na ně mohlo být až moc silné kafe. Pro extra ochranu pak k tomuto hnojivu podle rady z webu Deccoria přihoďte i hrst cibulových slupek – jejich přírodní silice likvidují plísně a chrání kořínky jako neviditelný štít (který by navíc stejně jinak skončil v koši).
„Nikdy nepoužívejte starou nebo smradlavou moučku! Jednou jsem si koupila nějakou zkaženou a spustila mi v půdě hnilobné procesy, takže mi papriky ani nestihly vykvést a uhynuly,“ varuje čtenářka Lenka K. z Hodonína.
A moučku, kterou nespotřebujete, skladujte v suchu a v uzavřené nádobě – klidně i v zavařovačce s víčkem. V temnu a chladu vydrží podle našich zkušeností více než rok. A ještě jedna vychytávka, která by se vám mohla hodit: pokud máte na zahradě písčitou půdu, v níž se živiny rychle vyplavují, zamíchejte do jamky trochu hlíny s deseti procenty jílu. Ten uvolňování živin zpomalí – a budete mít vystaráno.
udalosti247.cz
20 h
udalosti247.cz
2 d
Pozor, v dubnu přichází změny v hromadné dopravě. Kdo se na ně nepřipraví, může být nemile překvapen
udalosti247.cz
17 h
udalosti247.cz
17 h