Vzali několik palet a fólii. Během jednoho odpoledne za pár korun vytvořili bazén, který se rovná těm za statisíce

Mnoho lidí strávilo roky sněním o tom, že si na zahradě postaví pohodlné domácí koupání. Tento typ bazénu se ovšem vyrábí velmi snadno, takže je načase jednat.

i Zdroj fotografie: S vědomím Erminio Nati
                   

Zahradní bazén je v dnešní době už prakticky běžná záležitost. Pokud jste výjimka, možná vás parné počasí k této myšlence také dovedlo. S trochou manuální zručnosti si na to můžete troufnout i svépomocí. Pro jednoduché ochlazení postačí i malý nafukovací za pár set Kč. Není ovšem problém postavit si pořádné vodní těleso a stejně se vejít do několika tisíc. A pokud vás baví práce se dřevem, ani to nebudete brát jako práci.

Kouzlo s paletami a folií

Opatřete si celkem 12 palet o rozměrech 130 na 110 centimetrů. V jádru je to bazén z pevné konstrukce a folie, která se na ni navlékne. Ta musí být opravdu pevná a velmi dobře izolovat. Vnitřní polovinu zakryjte OSB deskami, které se dají opatřit v každém průmyslovém obchodě. Na spojení palet vám stačí kovové spony, protože ony samy stojí pevně na své základně. Je to jako u trampolíny, jejíž okruh tahá dovnitř napnutá síť uprostřed.

Další nutný inventář budou tvořit překližky, desky z dřevotřísky o různých rozměrech, vrtačku a hřebíky. Dále se vám bude velmi hodit voděodolná lepicí páska, kartonové krabice, plachta a písek. Palety a velká folie tvoří totiž jen hrubou konstrukci a vnitřní a vnější vrstvu. Jak můžete dobře vidět na spodním videu, celý proces se neobejde bez spousty začišťování a mezikroků. Dost možná se vám bude hodit ještě něco dalšího.

Domácí bazén krok za krokem

Cílové místo na zahradě zbavte trávy, plevele a veškerých nečistot. Povrch musí být rovný, takže bude dost možná potřeba vyrovnat pískem. Pak sestavte palety do obvodové zdi. Výhodou je, že si ho můžete vytvarovat opravdu podle sebe. Pamatujte však na to, že komplikované tvary budou náročné na další kroky. Výslednou konstrukci spojte sponami, případně hřebíky a vrtačkou. Vnitřní stranu a vršek pokryjte deskami a překližkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím vám vznikne pevná a pokud možno hladká stěna, která nepoškodí samotnou folii. Dno opět vysypte pískem a vyrovnejte tak jakékoli terénní rozdíly. Nebo můžete postupovat zcela opačně a dovoluje-li to terén, udělat dno členité. Dokončený povrch podložte samostatnou plastovou plachtou. Výborně se na to hodí staré plastové ubrusy. Vnitřní zdi ještě obložte kartonem s plastovou folií, takže konečná folie bude na měkkém a odolném materiálu.

Závěrečná fáze a hurá do vody

Teď už jste připraveni pro natažení hlavní folie. Vrstvy pod ní se postarají o celkovou nepropustnost. Ostrým testem je samozřejmě samotné napuštění vody. Jen tím zjistíte, že všechno těsní a nikde vám nic neutíká. Dopadl-li test dobře, vypravte se pro lehátka, plavky a zbytek rodiny.

V jak nejlépe tvarovaném bazénu jste se kdy smočili?

Zdroj: ErminioNati

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články