Krtci se ze zahrady stáhnou do druhého dne: Bytostně nenávidí naše odpadky
Krtci jsou velmi pracovitá stvoření, na vaší zahrádce ale mohou způsobit malou apokalypsu. Zbavte se jich jednou provždy pomocí surovin, které často končí v koši.
Máte-li opečovávanou zahrádku, které věnujete nemalé úsilí a hromady času, jistě víte, že jedním z největších nepřátel a likvidátorů jsou krtci. Tito asi 12 cm velcí hmyzožravci mají velmi silné a mohutné přední tlapky, kterými si vesele prohrabávají tunely pod zemí. To, že pronikli až na povrch, poznáte podle charakteristických hromádek, které za sebou nechávají. A je to záležitost velmi nevzhledná. Není jednoduché krtka ze své zahrady vypudit. Velmi účinné řešení ale přináší odpad, který končí v popelnici. Obzvláště některé jeho komponenty.
Krtka se dá zbavit i šetrně a ekologicky
Hlavním zdrojem potravy krků jsou žížaly, larvy, mravenci a drobný hmyz. Protože právě žížaly jsou indikátorem kvalitní půdy, vyhledává krtek ta místa, která mu přinesou co možná nejvíce potravy. Ač je k dostání spousta chemických prostředků, které dokážou krtky vypudit z vaší zahrady, je tato cesta poměrně nehumánní, drahá a nešetrná k přírodě. Dále jsou v oblibě i plašičky, které můžete buďto koupit, nebo jednoduše vyrobit doma. Účinek těchto přístrojů ale má jedno negativum, může to být totiž řešení krátkodobé.
Krtek, přestože je to stvoření prakticky slepé, má velmi dobře vyvinutý sluch, hmat a čich. A právě zaútočení na jeho čichové buňky je to pravé ořechové. Intenzivní vůně (či spíše zápach) jej zcela určitě vystrnadí z vašeho pozemku. Zkuste do krtinců dát lahůdky, jako jsou zbytky ryb, cibulové či česnekové slupky, bazalku, ocet, pepř, slupky z citronů či pomerančů, případně kočičí či psí výkaly. Pronikavá vůně se bude šířit spletitými chodbami, kterými se krtek pohybuje, a on zcela jistě začne hrabat nové cesty daleko od vaší zahrádky.
Syrovátka v kombinaci s podmáslím funguje na jedničku
Přestože to zní možná trochu zvláštně, obzvláště dobré výsledky přináší také syrovátka a podmáslí. Smíchejte v poměru 1 : 3 syrovátku a podmáslí, případně kefír, a máte jistotu, že toto krtkovi opravdu vonět nebude. Směs pak jednoduše nalijte do krtinců.
Podmáslí si můžete udělat i domácí. Kysané mléčné výrobky mají blahodárný vliv na střevní mikroflóru, stejně tak je jejich konzumace vhodná při redukčních dietách, obsahují malé množství tuků. Skrývají v sobě také vysoký podíl bílkovin a vápníku a jejich zařazení do vašeho jídelníčku tak prospěje i zubům a kostem.