Jak se starat o pelargonie, aby bohatě kvetly | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak se starat o pelargonie, aby bohatě kvetly? Domácí, levné a šetrnější metody, s nimiž vypěstujete barevný ráj na Zemi

Jak se starat o pelargonie, aby bohatě kvetly? Domácí, levné a šetrnější metody, s nimiž vypěstujete barevný ráj na Zemi

Pelargonie vytváří v bytě krásnou a příjemnou atmosféru svými nádhernými barvami. V létě také zkrášlují dvůr, věnujete-li jim dostatečnou pozornost.

pelargonie
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro výživu květin si můžete zakoupit různé roztoky, ale existují také skvělé domácí metody, které stojí za to vyzkoušet, pokud chcete, aby vám kytičky hezky kvetly. Domácí metody jsou mnohdy nejen levnější, ale také šetrnější a účinnější. Uvidíte, že díky jednoduchému triku budete mít okenní parapety plné nádherných barevných květů.

Pokud chcete mít hodně bohaté květy

Nakapejte kapku jódu do litru vody a nalijte 50 mililitrů do každé pelargonie. Tuto metodu můžete využívat jednou měsíčně a pelargonie pak budou kvést více než kdy dříve. Pokud by se vám náhodou stalo, že listy květin zežloutnou, může to mít dva důvody. V případě, že zežloutnou okraje listů, mají květiny málo vody. Pokud však zežloutne celý list, zaléváte květiny naopak příliš mnoho. Jestliže listy u kořene opadají, mají málo světla.

pelargonie ma rada prime slunicko
Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud máte pelargonie v bytě, je ideální je alespoň na léto dát na dvůr nebo na terasu. Pak budete mít mnohem více květin. Jakmile je dáte ven, mohou vypadat trochu nemocně, ale nebojte se, za pár dní rozkvetou. Při vystavení přímému slunečnímu záření se barva listů pelargonie mění, to však není problém. Znamená to něco jako by se květina opálila, stejně jako lidská pokožka. Muškáty můžete venku nechat v podstatě celý podzim.

V zimě jsou ideální teploty do 10 stupňů

Pokud je venku kolem dvou stupňů, je ideální schovat květiny zpátky do bytu, ale nedávejte je na příliš horké místo. V zimě jsou pro pelargonie nejideálnější teploty kolem deseti stupňů nad nulou. Pokud nechcete, aby vám květiny v zimě opadaly, přineste je do bytu. Zatímco je venku ještě teplo, začněte je postupně zvykat na teplotu v bytě. Květinám rozhodně nesvědčí, pokud je dáte z chladu do tepla nebo z tepla do chladu. Potřebují aklimatizaci.

muskaty kvety fialova cervena
Zdroj fotografie: Pixabay

Nyní již víte, jak se o muškáty starat z hlediska teploty a zalévání. Pojďme si ještě připomenout nejčastější choroby, které vaše květiny mohou potkat. Nejběžnější je plíseň šedá, která na listech vytváří drobné tvrdé červené hrudky. Květiny je tak třeba vyčistit a snížit zálivku. Další častou chorobou je korkovitost. Tu způsobuje zalévání studenou vodou nebo velké mokro. Pozor také na mšice a molic. Bojujte proti nim ekologickými přípravky.

Zdroj: The Farmer’s Almanac