Agresivní odstraňovače jsou zbytečné. S odolnými skvrnami na oblečení si poradí citronová šťáva nebo ocet se škrobem

Některé druhy skvrn jsou opravdu odolné – například od krve, trávy nebo červeného vína. Naštěstí si s nimi hravě poradí podomácku vyrobené odstraňovače skvrn.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dětská trička se skvrnami od trávy a inkoustu či zaprané ručníky nejsou na první pohled vůbec atraktivní. Většina hospodyněk je vyhodí do popelnice a koupí nové. Jenomže to je úplně zbytečné. Jestliže se vám nechce oblíbené oblečení vyhazovat nebo kupovat drahé chemické prostředky, vyrobte si účinný čistič na skvrny a zašlou špínu sami. Nebudete k tomu potřebovat nic speciálního. Vystačíte si s věcmi, které najdete ve spíži.

Ocet je prostě jednička

Objevitel octa by si zasloužil metál, protože se jedná o všestranného pomocníka v domácnosti. Díky svému složení působí jako přírodní fungicid a pyšní se dezinfekčními účinky. Budete-li prát ručníky, přidejte k nim i šálek octa – díky tomu bude vaše prádlo zbavené bakterií a navrátíte mu bělost. Praní běžného oblečení se neobejde bez přilití šálku octa přímo do přihrádky na aviváž. Po skvrnách nebude ani památka. Ocet navíc dokáže odstranit plíseň z pračky.

Zbavíte se skvrn od potu i krve

Pokud vás rodina zásobuje silně špinavým prádlem, neváhejte si vyrobit domácí čistič na skvrny. Smíchejte ocet a bramborový škrob v poměru 2 : 3, čímž vznikne účinná směs. Tu pak naneste na odolné skvrny, nechte asi 10 minut působit a poté prádlo vyperte běžným způsobem. Odstraníte tak krevní mapy, stopy po inkoustu, potu i parfému.

citron a soda iZdroj fotografie: Depositphotos

Další pomocníci v boji se skvrnami

Jestliže máte po ruce citron, sůl, peroxid vodíků nebo vaječný žloutek, můžete je rovněž využít při odstraňování skvrn. Tyto věci se běžně nachází v domácnosti a dokáží nahradit chemické prostředky, které jsou drahé a nešetrné k přírodě.

  • Citronovou šťávou odstraníte skvrny od trávy, potu a rzi.
  • Solí či peroxidem vodíku se zbavíte fleků od vína a červené řepy.
  • Žloutek smíchaný s vodou zabere na skvrny od kávy.
  • Kukuřičným škrobem a mastkem eliminujete tukové mapy ulpívající na oblečení.

A jak odstraňujete skvrny vy?

Zdroj: EcoCleanMk
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články