Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Startovací bydlení v podobě řadového domku se společnou zahradou je skvělý nápad. V Belgii myslí i na mladé rodiny a lidem na prahu dospělosti usnadňují jejich velký krok.
Fráze „každý jsme nějak začínali“ bývá obvykle spojována s ne úplně šťastnými začátky. Nicméně tento belgický projekt architektonické společnosti WE-S architecten dokazuje, že v případě prvního samostatného bydlení tomu tak být nemusí. Sedm řadových domů u metropole Bruggy vzniklo jako startovací bydlení pro jednotlivce, mladé páry i rodiny. A co víc, tyto domy mají společný venkovní prostor v podobě komunitní zahrady.
První krok k samostatnému životu
Město Bruggy představuje jedno z nejznámějších středisek v Belgii. Leží na severozápadě této země přímo u Lamanšského průlivu. V centru těchto „Benátek severu“, jak se jim často říká, stojí nespočet historických budov a památek. Že v Bruggách ale nemyslí pouze na minulost, dokazuje projekt Boomgaard Housing. Projekt je tvořen celkem sedmi startovacími bytovými jednotkami, které spojuje společná zahrada.
Čtyři domy v jedné řadě a tři ve druhé vytvářejí kolem zahrady a dalších společných prostor tvar písmena L. Šikovně tak ukrývají své tajemství stranou pohledu lidí z ulice, ačkoliv úzká ulička průchod přímo od silnice umožňuje. Domy mají také účelově tvarované střechy, díky čemuž na sebe nejen prakticky navazují, ale také se tak maximalizuje průchod slunce do zahrady. Pro všechny byty jsou společné ještě parkoviště a kolárna.
Dostatek soukromí i prostoru
Všechny byty jsou určeny především jako bydlení pro mladé rodiny nebo jednotlivce, kteří hledají své první samostatné zázemí. Proto v jejich útrobách nenajdete žádné metry čtverečné navíc. Přízemí pokrývá potřeby centrálního prostoru, ve kterém se může scházet celá rodina. Architekti sem soustředili obývací pokoj, jídelnu i kuchyni. Aby se neplýtvalo plochou, jednu zeď kryjí také velké skříně, za nimiž se schovávají schody do patra. V něm už zbývá pouze místo na sociální zázemí a velkou ložnici.
Zdroj fotografie: Tiskové materiály WE-S architecten, fotograf Nicolas da Silva Lucas
I přes stísněnější prostory, které jsou ale pro startovací bydlení typické, domy působí spíše útulně. Kombinace světlého dřeva a bílé, která pokrývá téměř vše od stěny přes spotřebiče, vše opticky zvětšuje. Velké okno a terasové dveře v přízemí byt pak příjemně rozšiřují směrem do společné zahrady a přibližují obyvatele přírodě. Domy disponují slušivým světlým cihlovým obkladem, který ve spodní části doplňují hnědé kachle.