Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Malý pavilon, stojící co by kamenem dohodil od velkého skotského sídla, přiblížil jeho majitele na dosah přírodě. Teď mají výhled na pastviny, zahradu i jezero.
Skotský venkov – to je nádherná příroda a spousta jezer. Robustní kamenné domy, které zde nejčastěji najdete, jsou sice krásnou upomínkou minulosti, ale přírodu i s jejími často nepříznivými živly si tyto budovy drží od těla. Majitelé se proto rozhodli přiblížit se přírodě na dosah alespoň díky pavilonu, který stojí kousek od jejich domu. Projekt svěřili do rukou architektům ze společnosti Kris Grant Architect.
Dům v obklopení přírody a různorodých výhledů
Většina starých skotských staveb v sobě nezapře historii. Jejich genia loci jim ale dnes značně ubírají silné zdi a malá okna. Zatímco dříve byly tyto prvky užitečné, ba přímo nutné, v době moderních technologií představují do určité míry překážku. U staveb jsou nyní mnohem vítanější otevřenější prostory, které komunikují s přírodou kolem sebe. Rodinný dům, který dříve sloužil jako školní budova, již svou podobu jen tak nezmění, ale pavilon ležící kousek od domu umožnil majitelům splnit si sen a vyjít přírodě naproti.
Pavilon stojí v blízkosti rodinného domu v Rescobie nedaleko města Forfar ve Skotsku. Jedná se o samotu, která je ze tří stran obklopena přírodou – konkrétně jezerem Rescobie, poli a velkou zahradou. Čtvrtou stranou dům sousedí s kostelem. Pavilon u domu se nachází nad strmou zahradou otevřenou směrem na jih. Disponuje jen málo čtverečnými metry obytné plochy, proto v něm nenajdete zázemí pro plnohodnotné bydlení. Přesto prvky, které do něj architekti otiskli, umožňují příjemně strávený čas na dosah přírody v bezpečí před přírodními živly.
Pavilon pro volný i společný čas
Aby si majitelé vynahradili uzavřený prostor domu, pavilon má hned tři strany téměř úplně prosklené. Šikmá střecha pak prostor ještě více otevírá a nastavuje přes den tvář slunci a v noci hvězdnému nebi. Jediná místnost, sloužící jako jídelna a pokoj pro volný čas, je tak plná přirozeného světla v každém ročním období. Pro dokreslení útulné atmosféry jsou zde krbová kamna, která pavilonu dodají teplo, když je potřeba. Výhled si tak lze užívat plnými doušky a v pohodlí při každém počasí.
Zdroj fotografie: Tiskové materály Kris Grant Architect, fotograf dapple photography
Pavilon má také prostornou terasu, po které ho lze zvenčí obejít. Vzhledem ke svahu, ve kterém stavba stojí, se při kochání z terasy majitelé téměř dotýkají větví stromů. Pavilon stojí na zděném soklu, který zde byl jako pozůstatek po rozpadlé kamenné zdi. Do tohoto prostoru architekti navrhli dveře, takže místo pod pavilonem je využitelné coby úložný prostor. Kromě kamene najdete v pavilonu především modřínové dřevo, jímž se pyšní obklady na fasádě.