Usazená špína se rozpustí a stačí ji spláchnout. Stačí 1 levná ingredience
adbz.cz » Hobby » Usazená špína se rozpustí a stačí ji spláchnout: Vana se dá vyčistit bez drhnutí, pomůže soda či ocet

Usazená špína se rozpustí a stačí ji spláchnout: Vana se dá vyčistit bez drhnutí, pomůže soda či ocet

Při úklidu koupelny nemusíte vypustit duši ani používat nešetrnou chemii. Během chvilky se bude lesknout jako nová, stačí dodržet jednoduchý postup.

Mytí špinavé vany
Zdroj fotografie: iStock

Koupelna je prostor velmi háklivý na vznik skvrn a usazování nečistot. Ať už se jedná o skvrny od mýdla, šamponu nebo vodního kamene, vše je řešitelné využitím šetrnějších prostředků místo drahých chemických saponátů. Ty nejenže vycházejí draho, ale bývají i velmi agresivní. Při jejich používání vždy mějte rukavice, jinak bude kůže na rukou opravdu trpět. Ocet nebo jedlá soda prokáží stejnou službu a nemusíte ani vynaložit tolik síly na drhnutí nečistot.

Jak vyčistit vanu bez práce

Jednou z možností je použití jedlé sody. Vanu polijte horkou vodou a na špinavá místa nasypte jedlou sodu, a to klidně ve větší míře. Nechte takto působit 20 minut. Že se špína rozpouští poznáte podle toho, že jedlá soda v kontaktu s ní a vodou šumí. Následně vanu opláchněte, případně houbičkou dočistěte, a ideálně vytřete dosucha hadříkem z mikrovlákna. Dbejte zvýšené opatrnosti u sklolaminátových van, které jsou náchylné na poškrábání. Raději použijte měkkou část houbičky nebo již zmíněný měkký hadřík.

Ocet je v domácnosti taktéž velkým pomocníkem. Pokud je vana silně znečištěná, napusťte ji horkou vodou a přilijte 2 šálky octu, případně doplňte o pár kapek saponátu na nádobí. Je-li ve vaně pouze pár skvrn, stačí namíchat vodu s octem do rozprašovače. Nechte působit 15–20 minut, v případě velkého znečištění klidně déle. Vodu vypusťte, otřete hadříkem nebo měkkou částí houbičky a důkladně opláchněte. Pokud nečistoty během takto krátké chvíle nejdou odstranit, naneste ocet nebo jedlou sodu na měkký zubní kartáček a jemně drhněte.

Pravidelná péče je velmi důležitá

V koupelně bývá velmi vlhko, což nahrává tvorbě vodního kamene a množení bakterií. Abyste tomuto zabránili, je třeba se o koupelnu starat v pravidelných intervalech. Pokud jste velmi pečliví a chcete si ušetřit práci, vytírejte vanu a sprchový kout dosucha po každém umytí. Na vodní kámen dobře působí ocet, stačí jej nalít v potřebném množství na hadřík, nanést na postižené místo a nechat působit klidně přes noc. Poté vše očistěte hadříkem, případně opět jemně použijte zubní kartáček na dočištění.

Jedlá soda, ocet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Koupelna by se měla důsledně uklízet minimálně jednou týdně. Důležité je také pravidelné větrání, které zamezí hromadění vlhkosti v místnosti. Pokud nemáte možnost otevřít okno dokořán, použijte alespoň ventilátor, a to kdykoli si vzpomenete.