Saháte na něj každý den, přesto se hemží bakteriemi. Vyčistěte počítač bez poškození s dlouhodobým efektem
Váš notebook je plný bakterií, a vy o tom nejspíš ani nevíte. Proto je ho třeba pravidelně dezinfikovat a čistit. Prozradíme vám, jak na to. Za chvíli bude čistý a zase jako nový.
Obsah
Notebooky mají oproti počítačům velkou výhodu v tom, jak snadno jsou přenosné. Proto si je často s sebou bereme na práci do restaurací, kaváren, všude možně po bytě a na další různá místa. Nejen bakterie a nečistoty z okolí, ale také z našich rukou se na něj dostanou. Proto je zapotřebí svůj notebook čas od času pořádně vyčistit a zbavit ho všech bakterií. Naučíme vás, jak to udělat rychle a efektivně.
Jak často byste měli notebooky čistit
Notebooky jsou denně vystavovány velkému množství bakterií a různým choroboplodným zárodkům, které na nich ulpívají. Proto je vhodné, abyste svá zařízení pravidelně čistili, a to alespoň jednou týdně. Je nutné se zbavit bakterií a prachu, který by mohl dělat neplechu v elektronice. Klávesnice je na tom obvykle nejhůře, jelikož se jí z celého notebooku dotýkáme nejvíce.
Přípravné kroky k dezinfekci notebooku
Prvním krokem před začátkem samotného čistění bude určitá příprava. Je nutné, abyste notebook před jakýmkoli čištěním vypnuli a nechali ho odpojený ze zásuvky. Pokud u vašeho zařízení lze vyjmout baterie, tak to udělejte. Dále budete potřebovat dva hadříky z mikrovlákna, nějaký malý kartáček, párátko a vatové tampóny. Z prostředků bude zapotřebí hlavně isopropylalkohol a nějaký jar.
Očistěte první vnější části notebooku
Nejdříve si připravte prostředek na mytí nádobí. Ten poté smíchejte s vlažnou vodou v poměru 1 : 5. Dále vezměte jeden z hadříků a navlhčete ho vytvořeným roztokem. Vymačkejte z něj přebytečnou vodu a začněte opatrně otírat vnějšek vypnutého notebooku. Pokud by spodní část byla opravdu špinavá, pak si vezměte na pomoc i jiný hadřík či houbičku, abyste nečistoty důkladně odstranili.
Pak už jen hadřík opláchněte, dokud skrz něj nepoteče úplně čistá voda. Poté ho pořádně vyždímejte, aby byl pouze vlhký a ne celý nasáklý. Následně z notebooku setřete nanesený prostředek. Dbejte na to, aby byl jar doopravdy pořádně otřený a na povrchu nezůstaly žádné zbytky. Před opětovným použitím zařízení je třeba ho nechat naprosto proschnout.
Zaměřte se také na vyčištění portů a různých štěrbin
Zkontrolujte, zda jsou porty, větrák a další štěrbiny bez nahromaděného prachu či nečistot. Pro správné fungování je toto opravdu nezbytné, navíc jakmile se otvory zanesou úplně, rapidně to sníží jejich funkčnost nebo je to úplně vyřadí z provozu. Vyčistit to lze dvěma způsoby. První z nich je vzít si k ruce párátko či vatovou tyčinku a opatrně štěrbiny pročistit tak, abyste prach nezastrčili hlouběji dovnitř.
Lze však použít také malý vysavač k tomuto přímo určený nebo ventilátor. Jestliže použijete zařízení, které fouká vzduch ven, pak při čištění dávejte pozor, abyste ho používali ve správném úhlu a prach se nedostal dovnitř. A při zbavování se prachu v oblasti chladicích otvorů notebooku si dávejte teprve pozor. Příliš prudký proud vzduchu by mohl poškodit mechanismus chlazení, bez kterého by se váš notebook neobešel.
Obrazovka a klávesnice jako nové
Nejdříve suchým hadříkem setřete prach z obrazovky. Jestli jsou na ní viditelné nečistoty, namokřeným a vyždímaným hadříkem je smyjte. Nepoužívejte papírové utěrky a ani žádné čističe oken, ocet či alkohol. Mohly by být příliš nešetrné a způsobit nějaké nevratné poškození. Z klávesnice bude nejdříve třeba malým suchým kartáčkem očistit větší nečistoty mezi jednotlivými klávesami.
K dezinfekci této nejdůležitější části použijete vatové tampony, tyčinky a isopropylalkohol. Tampon namočte do prostředku a důkladně s ním očistěte celou klávesnici. Tím se zbavíte veškerých bakterií a mastnoty, které se tam dostaly z vašich prstů. Tento alkohol je vhodný pro použití na elektroniku, jelikož se rychle vypařuje, tudíž svou vlhkostí nic nestihne poškodit či zničit.
Jak udržujete svůj notebook v čistotě vy?