Ocet umí i ničit. Jsou věci, se kterými by nikdy neměl přijít do kontaktu. Nenávratně je poškodí

Má využití při přípravě pokrmů, přidáváme ho do pračky a také s ním často čistíme lednici. Ocet je opravdu všestranný, existují však věci, které není vhodné jím čistit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ocet lze přidat do myčky, umyjete s ním záchod a často se také využívá proti mastnotě při mytí oken. Dá se použít rovněž jako přísada do domácí kosmetiky. Výčet jeho možností použití je opravdu četný. Bohužel se však nehodí na úplně všechny povrchy. Jeho agresivita vám může způsobit například bílé skvrny na mramorové desce. Některé povrchy zkrátka nelze čistit octem, a to ani v případě, že je ředěný.

Pozor na kamenné desky

Pokud máte doma desku z kamene, v žádném případě ji nečistěte octem. Pozor si však dejte také už jen na to, aby na ni neukápl. Totéž platí o citronu. Kyselina obsažená v octu a citronu bohužel kamennou desku dočista zničí. Octem by se neměl čistit ani vnitřek žehličky na prádlo. Kyselina by totiž mohla rozežrat topné těleso a celé ho zničit. Důležité je před čištěním číst návod k použití a postupovat vždy striktně podle něj. Domácí čištění se v tomto případě opravdu nemusí vyplatit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do myčky jste již pravděpodobně ocet nalili. Vždyť je to skvělý způsob, jak ji osvěžit a zbavit zápachu. Dost možná jste tuto radu četli i na internetu. Ačkoli ocet pohltí pachy a také vyleští vaše nádobí místo leštidla, samotná myčka z jeho přítomnosti nadšením jásat rozhodně nebude. Vysoká kyselost ji totiž může porouchat. V nebezpečí jsou především jakékoli součástky z pryže. Podobné je to s pračkou. Ocet se lije do prádla kvůli udržení barvy, stejně jako u myčky však může zničit pryžové části – tedy těsnění nebo hadice.

Mastnota a vejce nebo obrazovky

Někteří lidé doporučují používat ocet na čištění skvrn od vajec. Není to však pravda. Ideálnějším řešením je využití houbičky a horké vody. Ocet je v tomto případě zbytečný. Pokud se chcete zbavit mastnoty, octem nic nezkazíte. Ale také s ním pravděpodobně nezískáte ty nejlepší výsledky, jaké očekáváte. Proti mastnotě mnohem lépe bojuje jedlá soda. Ideálně pak například ve směsi s mýdlem nebo jarem na nádobí. Skvěle funguje i horká voda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S octem myjeme rovněž okna, tak proč jej nepoužít i na obrazovky počítačů nebo televizorů? V žádném případě to nezkoušejte. Mohlo by se stát, že obrazovka zůstane už trvale pruhovaná. Ocet může poškodit povrch obrazovek a navíc narušit odezvu těch dotykových. Bohatě postačí hadřík navlhčený vodou. Stejně tak může ocet zničit povrchovou úpravu některých dřevěných podlah a nábytku. Pak budou vypadat zakaleně, nikoli leskle, jak byste pravděpodobně předpokládali. V tomto případě je lepší používat přípravky určené na dřevo.

K čemu doma používáte ocet?

Zdroj: Treehugger

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství