Domácí práce ratolesti naučí zodpovědnosti. Které úkoly zadat dětem od 2 do 18 let?
Včasné zapojení dítěte do domácích prací je zárukou, že získá lepší pracovní návyky. Ale musíte na to jít chytře a úkolovat je „správně“.
Obsah článku
Práce v domácnosti pomáhají dětem rozvíjet smysl pro zodpovědnost. Díky pravidelným povinnostem, které jim zadáte, se stávají samostatnějšími a vytrvalejšími. Dobré pracovní návyky a morálka jsou podle odborníků mimo jiné klíčem ke spokojenému životu. A získávají se už v dětství. V opačném případě se může stát, že za několik let budete mít doma nepoužitelného jedince, který po sobě neuklidí ani talíř do myčky.
Dejte úkoly i batoleti
Se zadáváním drobných úkolů je vhodné začít už ve věku dvou tří let. Je ale důležité rozlišit, jaké práce můžete svěřit pětiletému a jaké desetiletému potomkovi. Praktickým pomocníkem by mohl být seznam domácích prací vhodných jednotlivé věkové kategorie, který byste si mohli sestavit. Každé dítě je ale jiné, takže kromě věku myslete při výběru vhodných domácích prací také na úroveň jejich vyspělosti i fyzické schopnosti.
S domácími pracemi mohou pomáhat dvou až tříleté děti. Dokonce to dělají rádi. Pravdou je, že ve většině případů nebude jejich výkon žádná sláva. Pravděpodobně vás budou zdržovat. A možná nadělají víc škody, než užitku. Důležité ale je, abyste udrželi jejich nadšení pro věc a pomohli u nich vytvořit pozitivní návyk pomáhat. Motivovat je můžete různými samolepkami, které jejich výkon ohodnotí, což se dětem v tomto věku líbí.
S předškoláky je zábava
Přestože tříleté pomocníky budete muset víc hlídat, kontrolovat a pravděpodobně za ně práci i dokončovat, stojí to za to. Díky těmto návykům se pro ně domácí práce a pomoc druhým stanou životním stylem. A jaké činnosti jim můžete svěřit? Například mohou pomoci ustlat postel, posbírat a uklidit hračky a knížky, uložit oblečení do koše na prádlo, nakrmit domácí mazlíčky nebo utřít prach nebo zamést malým košťátkem.
Víc zábavy si zřejmě užijete s předškoláky. Na čtyřletých až pětiletých dětech je skvělé, že jsou stále připravené pomáhat a rádi tráví čas s dospělými. Pokud se jim věnujete a naučíte je nové povinnosti, obvykle se jim to líbí. V tomto věku je nutné děti za práci odměnit. Pravděpodobně si vystačíte s tabulkou a samolepkami. Předškolákům můžete třeba zadat, aby uklidili a prostřeli stůl, utřeli prach, pomáhali při vaření nebo ukládali potraviny.
Mají touhu být samostatní
Když začne váš potomek chodit do školy, pozná nové prostředí, kamarády a začne být složitější ho motivovat k domácím pracím. Většina dětí ve věku 6 až 8 let má navíc touhu být samostatná. Toho musíte využít a zadávat jim samostatné úkoly. Pro přehlednost je vepište třeba do tabulky, kde pak dítě zaznamená, že je splnilo a vy to jen zkontrolujete. Pro školáky je vhodné například, aby se postarali o domácí mazlíčky, vysávali, vynášeli odpadky nebo skládali a ukládali prádlo.
Čím je potomek starší a rozumnější, tím víc očekává i od vás. Děti ve věku 9 až 12 let ocení, když jasně řeknete svá očekávání a stanovíte rozvrh. Ideální je, když se na nalezení nějakého funkčního systému a na sestavení pracovních povinností v domácnosti, bude dítě podílet. Součástí systému by měly být odměny, ale také jakési sankce. V tomto věku děti mohou třeba pomáhat s mytím auta, s přípravou jídla, mýt nádobí, uklidit koupelnu, případně třeba shrabat listí.
S teenegery je to složitější
Téměř jakékoli domácí práce jsou schopné zvládat dospívající děti ve věku 13 až 18 let. Jediné, na co musíte dávat pozor je, že teenageři mají své aktivity a školní povinnosti, takže nejsou nadšení, když budete do jejich plánů zasahovat. Takže tomu přizpůsobte i rozvrh domácích prací, který byste měli vytvořit společně. Mohou třeba vyměnit žárovku, vyprat prádlo, umýt okna, vyčistit ledničku nebo připravit jídlo.
Mějte na paměti, že každé dítě se rozvíjí svým tempem. Některé mladší zvládnou i složitější úkoly a naopak zase starší děti mohou jen obtížně zvládat jednoduchá zadání. Vy sami můžete nejlépe vyhodnotit, jak se s úkoly popasují. Jakmile děti zvládnou základní domácí práce, můžete ji zadat náročnější. Když budou dělat něco poprvé, pomozte jim a nečekejte, že všechno zvládnou napoprvé.
Jaké domácí práce dělá vaše dítě?
Zdroj: TheSpruce
udalosti247.cz
1 m
udalosti247.cz
29 m
udalosti247.cz
54 m
udalosti247.cz
1 h