Na troubě je „tlačítko“, díky kterému se vyčistí skoro sama. O skryté funkci ví jen hrstka lidí
Mytí trouby od připálených zbytků jídla je jedna věc. Ale čištění skleněných dvířek, to je úplně jiná výzva. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, díky němuž to zvládnete i vy.
Obsah
Některé aktivity se odkládají tak dlouho, až je nezbytné je konečně udělat. Ve chvíli, kdy přes dvířka trouby přestanete vidět na plech s dobrotami, které uvnitř pečete, je rozhodně nejvyšší čas něco s dvířky udělat. Skvrny na dvířkách bývají často velmi odolné a zalezlé do těch nejhůř přístupných míst. Naštěstí existují způsoby, které vám s čištěním dvířek mohou pomoci a celou práci značně usnadnit.
Jak často by se měla dvířka čistit
Potřeba mytí dvířek trouby roste v závislosti na tom, jak často tento spotřebič používáte. Důležitým faktorem je také to, co v ní nejčastěji pečete. Zvlášť pokud v ní často zapékáte mastné pokrmy, bude mytí potřeba mnohem častěji, než pokud pečete pokrmy téměř bez tuku. Minimálně jednou týdně byste ale měli provést kompletní údržbu trouby a dále dělat čisticí akce podle potřeby.
Jak se dostat mezi vnější a vnitřní sklo
Většina moderních trub má dvířka složená ze dvou vrstev skla. Každé můžete vyčistit zvlášť, stačí jednoduše vnitřní sklo z dvířek demontovat. Pokud troubu otevřete, všimnete si na spodní straně skla (když jsou dvířka kolmo, je to strana dál od vás), že je k vrchní straně pouze nasunuté a zespodu jej drží na místě dvě západky. Pokud tyto západky povolíte, sklo pohodlně vyjmete a vyčistíte, jak potřebujete. Díky tomu se dostanete i k vnitřní straně vnějšího skla.
Někdy je třeba odstranit celá dvířka
Některé modely trub mají demontovatelná celá dvířka, která je třeba rozebrat, aby se špinavé sklo dalo vyčistit. Postup ke správné demontáži naleznete uvnitř návodu, který jste obdrželi spolu se spotřebičem. Pokud jej nemůžete najít, můžete si ho určitě stáhnout na stránkách výrobce. Většinou je ale postup přibližně stejný.
V každém případě požádejte někoho, aby vám u demontáže asistoval. Je třeba dvířka nepřetržitě přidržovat, aby vám nespadla a nerozbila se. Dvířka otevřete do úhlu 75 stupňů a pak je pohybem nahoru vysuňte z pantů trouby. Buďte připraveni na jejich tíhu, aby vám nevypadla z rukou. Vyjmutá dvířka umístěte nejlépe na starý ručník, abyste je nepoškrábali. Následně do vlhkého hadříku obalte předmět, který se vleze mezi obě vrstvy skla, a špínu mezi skly vyčistěte. Poté předmět zabalte do čistého hadříku, ze kterého na skle nebudou ulpívat vlákna, a prostor mezi skly vysušte.
Jak z dvířek odstranit mastné skvrny
Nejlepšími čisticími prostředky paradoxně nejsou ty nejdražší, které v obchodě najdete. Jednoduše si můžete vyrobit vlastní ze surovin, které máte doma. Nejúčinnější směs vytvoříte pomocí jedlé sody a octu. Na zapečené mastné skvrny nasypte trochu jedlé sody a následně na ně nalijte trochu octu. Jedlá soda začne pěnit a pomalu rozpouštět zapečený tuk. Abyste skvrny ze skla očistili, použijte vlhký hadřík. Rozhodně skleněná dvířka nedrhněte drátěnkou ani jinou pomůckou, kterou byste mohli sklo poškrábat. Až jej budete mít vyčištěné, vyleštěte jej pomocí přípravku na sklo a suchým hadříkem, aby se dvířka leskla jako nová.