Pět triků, které 5hvězdičkové hotely používají při praní oděvů, ručníků a povlečení
Praní prádla ve špičkových hotelech je většinou záhadou. Hotely totiž dokáží dodržovat vysokou úroveň hygieny, aniž by poškodili oblečení. Zde je pět tipů, jak hotely napodobit.
Možná, že vás také trápí praní. Na vašem prádle zůstávají zaschlé skvrny, ačkoli použijete speciální přípravky. Na více stupňů se však prádlo bojíte vyprat, protože ho nechcete zničit. Určitě nejste sama, kdo má s praním takové problémy. Stačí však znát pár obyčejných triků a vaše prádlo bude vypadat, jako by ho vyprali v profesionální prádelně.
Důležitá je teplota vody
Pro praní prádla je považována optimální teplota od 40 do 60 stupňů. Právě taková teplota nám umožňuje dezinfikovat oblečení a odstraňovat z něj nečistoty a přitom nehrozí, že poškodíte vlákna látky, ze které je prádlo vyrobené. Kromě toho tyto teploty stačí k tomu, abyste zničili veškeré přítomné roztoče a bakterie. Perete na tuto teplotu, ale trápí vás skvrny, které na oblečení a dalším prádle zůstávají? Zkuste prát jen trochu jinak než doposud.
Před samotným praním zvolte předpírku a poté proveďte bělící cyklus. Tedy samozřejmě, pokud jde o bílé prádlo. Olejové skvrny z prádla dostanete poté, co ho poprášíte sladidlem nebo škrobem. Na skvrny od vína nebo kávy stačí oblečení namočit zhruba na hodinu do osolené vody a poté vyprat. Pokud máte bílé oblečení nažloutlé, zkuste do pracího prášku nebo mýdla přidat půl šálku jedlé sody. Poté oděv vyperte v horké vodě. Vaše zářivě bílá látka se vrátí.
Pračka nesmí být příliš plná
Aby se vaše prádlo vypralo opravdu perfektně, je nutné nepřeplňovat pračku. Obecně by měla být plná zhruba z 80 % kapacity. Pokud totiž do pračky dáte více prádla, nebude správně prát. Pokud ho naopak dáte příliš málo, může vám pračka oblečení a další textilie poškodit. Obzvlášť pokud máte tvrdou vodu, je třeba ji změkčit. Změkčovače však mají tendenci se hromadit na látce. Zkuste tedy místo speciálních přípravků používat obyčejný bílý ocet. Oblečení změkčí a odstraní stopy pachu.
Po samotném praní je ideální oděvy sušit na čerstvém vzduchu. Pokud nemáte jinou možnost, než sušit v sušičce nebo vám je to zkrátka pohodlnější, vložte alespoň do bubnu tenisový míček, abyste získali nadýchané ručníky a další kousky oblečení. Tyto tipy vám mohou značně usnadnit praní prádlo v domácích podmínkách. Jde o malé změny, které však mohou velmi pomoci a ušetří vám spoustu práce a nervů. Znali jste některý z těchto triků? Nebo se je chystáte vyzkoušet?