Na rodinné farmě vedle sebe žijí již 3 generace. Moderní verze tradičního srubu jim poskytuje chytře řešené útočiště
Manželé toužili mít svoji rodinu blízko u sebe. Rozhodli se proto zakoupit čtyřhektarový pozemek, na němž žijí společně se svými dětmi a vnoučaty.
William a Sarah Brittenovi jsou manželé v důchodu, kteří se „na stará kolena“ rozhodli stmelit svoji rodinu. Aby mohli mít své děti stále na blízku, zakoupili čtyřhektarový pozemek, na němž zřídili prosperující rodinnou farmu. Sami bydlí část roku v dřevěné chatě postavené na pozemku, jež je poctou apalačským srubům. Hlavním cílem při její stavbě bylo zachování atmosféry srubů, které jsou pro Apalačské hory typické, tedy aby celodřevěný objekt působil jednoduše a harmonicky.
Moderní verze tradičních apalačských srubů
Když manželé Sarah a William Brittenovi kupovali rozlehlý pozemek poblíž přírodní rezervace Pisgah National Forest, vedle Asheville (Severní Karolína, Spojené státy americké), měli ve svých hlavách již jasnou představu o tom, jak ho využijí. Na čtyřhektarovém kusu půdy vybudovali rodinnou farmu, na níž chovají kozy, slepice, kachny či alpaky. Společně s nimi tam žijí i jejich dvě děti s rodinami – dcera žije s manželem a pěti dětmi na menším statku, pečuje o zahradu a zvířata, syn se živí programováním a na pozemku si staví vlastní dům.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Williama Brittena
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Williama Brittena
Myšlenku vybudovat rodinnou farmu dostali manželé poté, co přemýšleli o času stráveném v důchodu. Rozhodli se investovat do něčeho smysluplného, co má trvalou hodnotu. Protože se William věnuje krajinné fotografii, toužil po domovu, který nebude narušovat krajinný ráz. S manželkou se proto rozhodli pro stavbu chaty ve stylu tradičních apalačských srubů, které se v dané lokalitě hojně vyskytují. Objekt je proto celodřevěný, se strmou střechou a bez zbytečných příkras.
Stavba chaty byla cenově velmi dostupná
Chata má výměru přibližně 45 metrů čtverečních a disponuje přízemím a podkrovím. Náklady na její stavbu se vyšplhaly v přepočtu na 1,6 milionu a manželé ji měli postavenou za necelé čtyři měsíce. Většinu stavebních prací provedla firma River Birch Builders a zbytek prací vykonali najatí odborníci (elektrikář, instalatér apod.) Krovy chaty a její přední veranda jsou zhotoveny z akátového dřeva, exteriér je poté tvořen hrubě opracovanými latěmi ze smrkového dřeva.
Střechu tvoří pozinkovaný plech položený pod úhlem 45°. Veškerá okna jsou poté vybavena tzv. nízkoemisními dvojskly. Vnitřní prostor chaty je nečleněný – jedinou oddělenou částí je koupelna. Do podkroví, které v současné chvíli slouží především jako místo pro meditaci, je přístup po vysunovacím žebříku. Dveře a podlahy jsou zhotovené z borovicového dřeva, které je natřené několika vrstvami speciální povrchové úpravy vyrobené z kravského mléka Vermont PolyWhey.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Williama Brittena
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Williama Brittena
Vnitřní stěny jsou tvořeny dubovým dřevem a cypřišovým obložením. Na strop a podkroví majitelé využili javorové a borovicové dřevo. Vybavení chaty, jako jsou kuchyňské skříňky, je poté zhotoveno ze zbytků dubových desek, které byly dříve použité na stavbu chaty. Vzhledem k dekorativní kresbě dřeva není třeba prostor ozvláštňovat dalšími dekoracemi.
Do objektu je samozřejmě zavedena elektřina a k dispozici je i teplá voda. Optimální klimatizaci objektu zajišťuje systém tepelného čerpadla a pitnou vodu jímají manželé z vlastní kopané studny. Jediné, co v chatě chybí, je televizor a internet.
Dokázali byste žít v jednom domě se svými příbuznými, nebo dáváte přednost většímu soukromí?
Zdroj: Houzz
udalosti247.cz
11 h
udalosti247.cz
11 h
udalosti247.cz
11 h