Jak přežít neúnosná vedra bez klimatizace? Vyzrajte na letošní tropy po domácku a už vás nic nezaskočí

Vedra přes léto mohou být naprosto nesnesitelná. Zvláště pokud doma nemáte žádnou klimatizaci, přesto je důležité se v parných dnech zchladit. Proto tu je 8 tipů a rad, čemu se v horku vyhnout a na co si dávat pozor.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Léta jsou teplejší a teplejší. Teploty nad třicet stupňů nejsou nic neobvyklého ani v chladnějších oblastech. A spousta lidí z různých důvodů klimatizaci doma prostě nemá. A pokud máte nějaké zvířátko, také pro ně jsou léta nesnadnou výzvou. Těchto osm tipů pomůže vám i vašemu mazlíčkovi se zchladit i v tom největším vedru.

1. Správná cirkulace vzduchu, opatřete si větráky a ventilátory

Okna otvírat přes den se moc nevyplácí, zvláště jestli vám do nich praží slunce. Naopak je lepší okna úplně zavřít a rolety zatáhnout, aby se z vašeho domu nestal skleník. K večeru a přes noc, když je už vzduch chladnější, můžete okna opět otevřít a domov pořádně vyvětrat. K efektivní cirkulaci vám přispějí větráky a ventilátory. Jsou opravdu levné a snadno dostupné, tudíž jejich koupí rozhodně neprohloupíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Teplý vzduch stoupá, tak se držte v přízemí

Fyzikální vlastností vzduchu je, že se v teple rozpíná a proto stoupá nahoru. Takže pokud máte dům s více patry, je rozhodně lepší se držet v těch nižších, která budou citelně chladnější. Například takový suterén může být vhodným útočištěm.

3. Zbavte se dalších nežádoucích tepelných zdrojů

Tohle může být jeden z důvodů, proč máte doma nesnesitelné teplo. Další tepelné zdroje může být jakákoli přehřívající se elektronika jako třeba žárovky nebo počítače. Taky si dávejte pozor na dlouhé pečení v troubě nebo přípravě jídla na sporáku. Obojí vám v pokoji teplotu ještě zvýší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Studené koupele a obklady vás zachrání před vedry

Další z tipů je využití chladné vody. Nemusíte si ani napouštět celou vanu, stačí naplnit třeba pouze kbelík či umyvadlo. Tam si pak namočíte nohy, voda z vás vytáhne všechno přebytečné teplo a okamžitě se budete cítit lépe. Nebo si můžete namokřit ručník a položit si ho na hlavu či ramena. I to vás rychle zchladí v parném dni.

5. Musíte dostatečně pít, hydratace je zásadní

Hlavně v letních horkých dnech nesmíte zapomínat na příjem dostatku tekutin. Ve vedru se člověk mnohem více potí a proto je potřeba ty tekutiny tělu opět doplňovat. V létě byste rozhodně nikdy neměli pocítit žízeň. Je to totiž první známkou dehydratace, což by vám mohlo způsobit i zdravotní potíže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Pozor na příliš mnoho alkoholu a kofeinu

Pro spoustu lidí bude asi hodně těžké se tohoto držet, ale vyvarovat se alkoholu a kofeinu vám může v létě hodně pomoci. Obě tyto látky fungují jako diuretika, tedy podpoří odvodnění těla, ale zároveň přispějí k dehydrataci, která je nežádoucí. Pokud je tedy pijete, je důležité u toho doplňovat tekutiny pitím vody.

7. Velká a sytá jídla vás zbytečně zahřejí

V létě si budete muset dát pozor na velká jídla bohatá hlavně na bílkoviny. Při jejich trávení se vaše tělo totiž okamžitě začne zahřívat. A pokud vám již předtím bylo vedro, tak taková jídla vám akorát přihorší. Je lepší jíst pokrmy svěží a lehké.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Vaši mazlíčci potřebují také schladit

Pamatujte, že také vašim mazlíčkům se může udělat špatně ne-li něco horšího z příliš vysoké teploty. Abyste zabránili jejich přehřátí, dejte jim chladnou koupel či sprchu. Pomůžou také mokré ručníky položené na dlaždičkách, na které si mohou sednout nebo lehnout. Také se vždy ujistěte, že má zvíře, co pít. Mezi známky přehřátí patří lapaní po dechu, slintání a záškuby svalů.

Zdroj: Medicenet

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články