Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Netradiční umělecká instalace na nábřeží má návštěvníkům poskytnout prostor k zamyšlení, relaxaci, ale i otevřít komunikaci o biodiverzitě a životním prostředí.
Architekti studia Christoph Hesse Architects vytvořili jedinečnou uměleckou instalaci s názvem Kolektiv, která byla podle webu ArchDaily součástí světové výstavy umění Documenta 15, jež proběhla v roce 2022. Německý Kassel hostí tuto událost pravidelně každých 5 let a jednotlivá umělecká díla reagují na soudobé problémy, stejně jako otevírají možnost diskuze k jejich řešení. Proto tento pavilon představuje prostor k zastavení, zamyšlení i komunikaci. Mně osobně připomíná chrám a ráda bych jej viděla i naživo.
Reaguje na dílo poblíž
I když tato stavba funguje skvěle i samostatně, ve skutečnosti se jedná o prodlouženou reakci na nedaleké umělecké dílo s názvem Maria. K její konstrukci byly využity dřevěné latě, které běžně slouží k výstavbě ohrad v lesích a lesních školkách, aby ochránily mladé stromky před divokou zvěří, jež by je mohla snadno poškodit dříve, než by vyrostly.
Jednoduchý přírodní materiál
Použité dřevěné laťky zdůrazňují důležitost ekologie a šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou k sobě přibité pomocí jednoduchých hřebíků, díky nimž je celá stavba velmi prostá, avšak pečlivým rozložením jednotlivých dílů velmi stabilní a odolná. Svou světlou barvou skvěle zapadá do okolního prostředí, aniž by narušovala atmosféru nábřeží. Podobně jako dům sběratele umění, o němž jsme již dříve psali na adbz.
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Christoph Hesse Architects, fotograf: Laurian Ghinitoiu, Juergen Aymar, Christoph Hesse Architects
Umělecká instalace na nábřeží v Kasselu má poskytnout prostor k zamyšlení, zastavení a komunikaci
Poselství, které má stavba šířit
Dlouhé dřevěné latě běžně užívané k ochraně mladých rostlin se snaží návštěvníkům tohoto místa předat zprávu o důležitosti ochrany slabších. V lese jsou ohrady na místě ponechány tak dlouho, dokud nejsou dřeviny natolik silné, aby odolaly náporům a útokům zvířat. Zpravidla stromy v jejich bezpečí rostou celých 8–10 let.
Hlavním poselstvím této instalace je tedy ochrana slabších článků přírody, ale i společnosti. Podle informací na webu ArtAntiquesse přehlídky zúčastnilo celkem 1 500 vystavujících, jejichž díla zdobila Kasselský park. Propojení umění s přírodou je stále větším trendem, o nějž jeví zájem čím dál více lidí, jak potvrzuje i naše čtenářka Klára Z. z Brna: „Je důležité, aby umění nezůstávalo pro běžné lidi něčím cizím a nepochopeným. Pokud to má předat nějaké poselství, musí tomu lidé snadno rozumět, pak je to bude i bavit.“