Zelená střecha pokrytá sukulenty tlumí hluk z okolí a přispívá ekologii. Díky ní je dům i energeticky úsporný
Stavby v této příměstské části musely být ekologické, majitel proto vysadil na střechu sukulenty a dům napájí solární energií. Podmínky pro stavbu domu splnil na výbornou.
Tento velmi zajímavě postavený dům se nachází v příměstské zóně Krakova v Polsku. Objekt je součástí sídliště, které tvoří dalších deset rodinných domů. Sídliště se vyznačuje vysokou cenou pozemků, a v okolí se tak nenachází příliš mnoho domů. Majitel této nemovitosti chtěl zmírnit hluk z hlavní komunikace a dům ukrýt do soukromí před ostatními sousedy. Celou stavbu proto schoval za velkou střechu a pojmenoval ji Dům za střechou.
Ekologická stavba byla podmínkou
Vzhledem k rostoucí poptávce po obytných oblastech město rozhodlo, že uvolní přilehlou část města k výstavbě domů. Podmínkou byla výstavba ekologického domu, který bude alespoň z části využívat přírodní zdroje. Velká střecha, orientovaná na sever, je proto pokryta sukulenty a jižní část domu pokrývají fotovoltaické články. Ty částečně napájí dům solární energií a šetří tak životní prostředí.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Bartlomiej Drabik
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Bartlomiej Drabik
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Bartlomiej Drabik
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Bartlomiej Drabik
Střecha se sukulenty má sklon 45 stupňů, protože místní stavební zákon nepovoluje rovné střechy. Musela tedy být šikmá a majitel domu toho využil tak, že ji použil jako odhlučnění hlavní komunikace. Toto řešení bylo mnohem dražší, protože plocha střechy výrazně převyšuje plochu, kterou zabírá samotný objekt. Každopádně tak ale byla splněna podmínka ekologického bydlení. Zelenou střechu není potřeba zalévat, rostliny samotné dokážou dlouho udržet vodu pro vlastní potřebu.
Dům je postaven převážně z přírodních materiálů
Charakteristickým prvkem stavby je konstrukce z lamelového dřeva s diagonálně vedenými prvky a podřezy na okrajích střechy. Tento prvek je viditelný zvenčí a proniká až do interiéru budovy. Dřevo postupem času získá přirozenou patinu. Na spojnici velké šikmé střechy a malé jižní střechy domu jsou okna, která propouští světlo do celého druhého patra.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Bartlomiej Drabik
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Bartlomiej Drabik
Dům je navržen v obdélníkovém půdorysu a má dvě podlaží. Obytné prostory mají dohromady 190 metrů čtverečních. Majitelé používají k dopravě především automobily, protože v této oblasti nejsou dobré spoje městské hromadné dopravy. V domě se tedy nachází také garáž pro dva automobily. V přízemí je dále pokoj pro hosty, toaleta a technická místnost. V prvním patře je hlavní ložnice se šatnou a koupelnou, dětský pokoj a dětská koupelna.
Jakou rostlinu byste na zelenou střechu vysadili vy?
Zdroj: ArchDaily
udalosti247.cz
15 h
udalosti247.cz
16 h
udalosti247.cz
16 h