Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Život v souladu s přírodou povýšili na novou úroveň. Tato jedinečná stavba se stala součástí lesa, aniž by narušila jeho kořenový systém a ovlivnila procesy v něm probíhající.
Hlavní myšlenkou tohoto projektu byla snaha o zachování kořenového systému starých stromů, které na místě, kde měla chatka stát, rostly. Jejich snaha přinesla nejen požadovaný výsledek, ale navíc se jim podařilo vymyslet stavbu, kterou dokáže postavit jen jeden člověk. Osobně si to ověřil majitel chatky, který na projektu usilovně pracoval s týmem architektů Béres Architects. Výsledek předčil veškerá očekávání a stal se součástí okolní krajiny.
Dřevo jako hlavní materiál
Majitel a stavitel této nemovitosti podlehl kouzlu dřevěných konstrukcí poprvé již v roce 2013. Tento materiál mu natolik učaroval, že se rozhodl prověřit všechny možnosti a způsoby jeho využití. Celkový úspěch, který dům sklidil u veřejnosti, jeho snahu ještě povzbudil. S týmem Béres Architects se spojil již potřetí a vytvořili útulné zázemí uprostřed stoletých stromů.
Komfort bydlení na prvním místě
Tým spolupracovníků si dal za cíl vytvořit útočiště o rozloze 40 m² se vším komfortem pro bydlení. Stavba byla proto umístěna kousek od silniční a inženýrské sítě, zároveň ale na samém okraji starého lesa. Pomocí pečlivě umístěných stabilizačních a nosných tyčí leží těsně nad povrchem země a chrání kořenový systém okolo rostoucích stromů a rostlin.
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Béres Architects, fotograf Tamás Bujnovszky
Realizace se obešla bez výkopových prací
Během celého procesu stavby chatky nebylo nutné, aby místo pustošily stroje těžké techniky pro výkopové nebo zarovnávací práce. Dokonce i samotná konstrukce je navržena a vyrobena tak, aby bylo snadné ji na místě postavit. Rozvržení této budovy nabízí výhledy do krajiny a propojuje tak interiér s exteriérem. Díky vyšším oknům se dovnitř dostane také mnohem více světla.
Jelikož je chatka z vnější strany obložena jednoduchými dřevěnými deskami, které vytváří jednolitý vzhled, celý koncept jednoduchosti narušují pečlivě rozmístěná okna. Jejich přítomností stavba získává hravý a rozpoznatelný vzhled. Zatímco exteriér je laděn do světlejšího přírodního odstínu, interiér je jeho pravý opak. Teplé a útulné barvy, které byly uvnitř použity, dodávají chatce příjemnou domácí atmosféru.
Životní prostředí na prvním místě
Přestože se jedná o velmi moderní a nadstandardně vybavenou stavbu, hlavním kritériem při realizaci byla šetrnost k životnímu prostředí. Rozplánování jednotlivých místností i jejich využití bylo pečlivě naplánované tak, aby se využila veškerá užitná plocha a nedocházelo ke zbytečnému plýtvání prostorem. Žádný metr čtvereční tak nepřijde nazmar.
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Béres Architects, fotograf Tamás Bujnovszky
Interiér plný přírodních tónů
Uvnitř chatky je možné najít plně vybavenou kuchyň i koupelnu. Všechny místnosti jsou vybudovány z přírodních materiálů i barev. Vytápění chatky i ohřev vody zajišťuje elektřina. Díky důmyslnému izolačnímu systému a mnoha dalším vychytávkám je však její spotřeba velmi nízká. V objektu není nutná klimatizace ani nucené větrání. Všechny kabely a potrubí jsou taktéž pečlivě uschované ve spodní části stavby.