Výhody a různé způsoby využití spárovací hmoty ve stavebnictví
Pustili jste se do rekonstrukce, potřebujete opravit nějaké spáry v koupelně nebo jste nadšenými kutily a zajímá vás, kde všude se dá využít spárovací hmota? Pokud jste na některou z otázek odpověděli kladně, rozhodně nepřestávejte číst. Spárovací hmota je totiž právem oblíbená u stavařů, zedníků, malířů i domácích kutilů. Jaké jsou její největší výhody a kde všude se dá použít?
Obsah
Proč je spárovací hmota tolik oblíbená?
Spárovací hmota přijde vhod při rekonstrukci koupelny, kuchyně, ale i při pokládání dlažby na terase. Při výběru té správné se musíte orientovat tím, k čemu ji potřebujete. Kromě složení se při výběru zaměřte také na barvu. Doby, kdy býval svět pouze černobílý a na výběr byla pouze jedna varianta, jsou totiž naštěstí již dávno pryč.
Jak poznat tu správnou barvu?
Abyste si ověřili, že jste si skutečně vybrali vhodnou barvu, nejprve ji aplikujte na menší kousek a nechte ji řádně zaschnout. Odpovídá barva vaší představě? Pokud ano, vrhněte se do zbylého spárování. Je-li odstín jiný, než byste si přáli, zvažte nákup jiné barvy.
Spárovací hmoty nemají pouze estetickou funkci
Kdy můžete sáhnout po spárovací hmotě? Využijete ji při montáži obkladů a má nejenom estetický význam, ale také chrání před vnikáním vody. Některé druhy jsou dokonce i mrazuvzdorné a zabraňují vzniku plísní. Takové hmoty se hodí zejména do exteriéru, ale své využití najdou také v koupelně a u kuchyňského dřezu.
Druhy spárovacích hmot
Každý obklad vyžaduje jinou spárovačku. Protože trh s nimi je velmi pestrý, pečlivě si nastudujte, k čemu se jednotlivé druhy používají.
V nabídce hobby marketů najdete:
- Cementové spárovací hmoty,
- akrylové tmely,
- epoxidové spárovací hmoty,
- silikonové spárovací hmoty.
Jaké jsou výhody jednotlivých typů spárovaček a kde je nejlepší je aplikovat?
Cementové hmoty
Chystáte se pokládat keramické dlaždice, přírodní kameny nebo snad mozaiky? V tom případě sáhněte po klasické cementové spárovačce. Modernější verzí cementové hmoty je ta obohacená o minerální či syntetická plniva. Ta ji totiž poskytují větší odolnost a rozšiřují okruh jejího využití.
Akrylové tmely
Při pokládání sádrových dlaždic a obkladů na podklady náchylné k deformaci, sáhněte po flexibilním akrylovém tmelu. Je typický svými vodoodpudivými vlastnostmi a rovněž svou odolností vůči plísním.
Epoxidové spárovací hmoty
Smícháním epoxidové pryskyřice s tvrdidlem vznikne epoxidová spárovací hmota vhodná při spárování obkladů v interiéru i exteriéru. Je vysoce odolná, stálobarevná a při kontaktu s vodou či chemikáliemi nedojde k jejímu poškození.
Silikonové spárovací hmoty
Nejznámějším a nejrozšířenějším typem spárovaček užívaných v domácnostech jsou ty silikonové. Dobře si rozumí s keramickými obklady, hodí se do kuchyně i do koupelny, protože jsou voděodolné a také odolné vůči plísním. Silikon se dá využít také při vyplňování dilatačních spár. Pokud jste si povšimli toho, že prostor mezi umyvadlem, sprchou či vanou a stěnou není dostatečně utěsněn a voda vám zatéká kam nemá, jednoduše tento problém vyřešíte právě s pomocí silikonové spárovací hmoty.
Spárovačky vždy vybírejte podle toho, k čemu je budete chtít využít. Plánujete spárovat spoje v interiéru či exteriéru? S jakými materiály budete pracovat? Co od spojů očekáváte? Tyto otázky si položte před tím, než se vydáte do hobby marketu nebo si začnete spárovací hmotu vybírat v online obchodě. V případě, že víte, co od spárovačky čekáte a také máte jasnou představu o tom, s jakými materiály budete pracovat, ale i přesto si nejste volbou typu jistí, nebojte se požádat o pomoc odborníky.