Jak vyřešit místo pro popelnici?
Nádoby na odpad nejsou většinou nic estetického a často ani příliš vábně nevoní. Z těchto důvodů se je snaží většina majitelů rodinných domků nějakým způsobem zamaskovat.
Není však příliš praktické je postavit do nejvzdálenějšího kouta pozemku, proto se pojďme podívat na několik šikovných tipů, jak popelnice schovat, ale zároveň je mít stále „po ruce“. A některé varianty mají dokonce až dekorativní funkci!
Dřevěná zástěna
Dřevěná zástěna je jednoduchým a důmyslným řešením pro uschování nádob na odpad. Abychom zachovali vzhled zahrady, volíme stejný materiál jako na obklad plotu. Díky tomu zástěna dokonale splyne, takže ji můžeme umístit kamkoliv – klidně hned ke vchodové brance nebo dokonce z vnější strany plotu – samozřejmě za předpokladu, že nám to rozměry pozemku umožňují.
Musíme však myslet na to, že dřevo potřebuje určitou péči. Nicméně pokud máte z tohoto materiálu i plot, tak už to asi znáte. Čas od času je nutná povrchová impregnace proti vlhkosti, plísním a dřevokaznému hmyzu. Pak vám dřevěná zástěna či box vydrží opravdu dlouho.
Designové boxy
V nabídce jsou také různé designové boxy, které mají v zahradě i dekorativní funkci. Pohodlně do nich umístíte klasickou 120l popelnici, která se tak může stát dokonce dominantou prostoru. Variant a druhů existuje celá řada. Oblíbené jsou boxy z odolného a snadno udržovatelného nerezu, které mají v konstrukci různé zajímavé průřezy a podobně. Výjimkou nejsou ani boxy a zástěny z umělého ratanu a dalších zajímavých materiálů.
A když jsme u toho designu – napadlo vás někdy popelnice prostě vyzdobit? Potřebovat k tomu budete jen barvy na příslušný povrch, štětce a trochu fantazie. Nádoby na odpad pak pomalujte různými motivy; skvěle vypadají například květiny či motýli, avšak ani s abstraktními tvary nešlápnete vedle. Jedná se o rychlé řešení, které navíc zaměstná vaše děti na celé odpoledne!
Přístřešky z cihel
Přístřešky a různé zástěny z cihel už vyžadují trošku zkušeností a zručnosti, ale odměnou vám bude jejich „nesmrtelnost“. Postavit je můžete jakkoliv velké a pro libovolný počet nádob. Skvělý je také nápad se zděnými policemi na tříděný odpad. Menší odpadkové koše na plasty, papír či sklo tak mohou být umístěné nad sebou a nezabírají tolik místa.
Také možností pro estetické vylepšení takového přístřešku je celá řada. Můžete ho opatřit stříškou, díky které bude víko vždy suché. Její krytinu slaďte s krytinou střechy domu. Do přední části pak lze nainstalovat i pěknou kovanou či dřevěnou branku, díky které bude popelnice zcela neviditelná.
Využijte prostor naplno
Je-li váš pozemek maličký a vy si tak lámete hlavu, jak se na něj vleze stání na popelnice, a zároveň váš vysněný bylinkový záhon, můžete využít i prostor na horní straně boxu. Existují již kompletní boxy, které jsou ve vrchní části opatřeny malým „záhonem“ umístěným na výsuvném podkladu. Díky tomu se snadno dostanete k víku popelnice, a zároveň budete mít místo pro pěstování rostlin.
Na klasický box však můžete takový záhon umístit i dodatečně. Využít se dají i boční stěny, ke kterým pomocí šroubků a hmoždinek připevníte držáky na truhlíky, které osadíte okrasnými květinami. Vnější stranu boxu, zástěny či zídky můžeme také nechat zarůst popínavými rostlinami. Vsaďte třeba na břečťan, ve kterém se nedrží příliš mnoho hmyzu, který by zápach z popelnic mohl přitahovat.
Klasický zamykací box
Při umístění nádob na odpad mimo pozemek doporučujeme zvolit zamykací boxy, do kterých se nedostanou nezvaní hosté. I ty můžou být vyrobené z různých materiálů a dekorů, a ladit tak se zbytkem domu. Problémem, který by vás v souvislosti s touto variantou mohl potkat, je zlomený zámek zamykacího místa, eventuelně zalomený klíč v zámku, což je nepříjemné zejména v den svozu odpadu. V takovém případě je nutný zásah zámečníka nebo štípacích kleští.