Jak vyčistit sušičku? Návod na údržbu (nejen) filtrů, kondenzátoru a výparníku
Není nic horšího než nelibý zápach linoucí se z vaší sušičky. Jen si to představte, dovnitř dáváte vyprané prádlo a po dosušení to vypadá, že prací cyklus budete muset zopakovat. Co s tím? Situaci jednoduše vyřešíte pečlivou údržbou. A tady je návod, jak na to.
Obsah
I když si možná myslíte, že do sušičky dáváte pouze čisté prádlo, nemusí to být pravda. Během cyklu se z něj uvolňuje nejen prach, ale také textilní vlákna, vlasy nebo zbytky pracích prostředků. To všechno se v sušičce postupně střádá. A pokud si nedáte práci s jejím úklidem, během několika týdnů či měsíců se to negativně promítne do fungování sušičky. Nejen že z ní může vycházet nepříjemný zápach (kvůli rozmnožení mikroorganismů), ale také se zvýší její spotřeba energie.
Všechno začíná u filtrů
V každé sušičce najdete 2 typy: horní filtr a dolní. Horní na sebe chytá výše zmíněné nečistoty a obvykle ho najdete hned za dvířky sušičky. Dolní (molitanový) filtr se nachází ve spodní části sušičky a snaží se zachytit to, co horní nezvládl – obvykle se jedná o ty nejdrobnější částečky. Oba je potřeba pravidelně čistit, aby svou práci dokázaly i nadále dělat efektivně. Horní filtr stačí jen opláchnout pod proudem vody, u dolního si na pomoc můžete vzít vysavač.
Pokud zjistíte, že filtry jsou ve špatném stavu, je na čase pořídit nové. Najdete je jak v prodejnách se spotřebiči, tak ve specializovaných e-shopech. Dobrou zprávou je to, že obvykle stojí jen pár korun a že jejich výměnu hravě zvládnete i bez pomoci technika.
Tip: Výrobci doporučují měnit filtry zhruba každých 6 měsíců pro optimální provoz sušičky.
Pokračujte čištěním kondenzátoru
Kondenzátor neboli výměník tepla se nachází za filtrem a v sušičce plní důležitou roli: pomáhá s odváděním vlhkosti z prádla během sušení. Jakmile se vlhký vzduch v sušičce střetne s chladnějším proudem, dochází ke kondenzaci vlhkosti. Vzniklá voda pak putuje ven ze sušičky do odpadní nádoby.
Tip: Moderní sušičky se chlubí jednou praktickou vychytávkou a tou je samočisticí kondenzátor. Po každém cyklu se sám umyje, takže další údržba z vaší strany už není potřeba.
- Vyjímatelný kondenzátor
Pokud máte doma sušičku s topným tělesem, pak by vám kondenzátor měl jít vyndat. Pro vás to znamená jediné: rychlejší a snadnější čištění. Kondenzátor můžete otřít mokrým hadříkem nebo opláchnout pod proudem studené vody.
- Zabudovaný kondenzátor
Vlastníte-li model s tepelným čerpadlem, pak musíte úklid zvládnout přímo v sušičce. Nejlepším způsobem, jak z něj odstranit nečistoty, je udělat to pomocí vysavače. Dávejte jen pozor, abyste hubicí kondenzátor nijak nezdeformovali.
Tip: Výrobci doporučují čistit kondenzátor zhruba po 3 měsících.
Nezapomeňte ani na výparník
Zanedbávat byste neměli ani výparník. Jedná se o součástku, do níž se dostává ohřátý vzduch z bubnu i nečistoty z filtrů. Jakmile se výparník zanese, zvyšuje se spotřeba sušičky a může docházet i k nerovnoměrnému sušení.
Finální čištění bubnu, těsnění a kondenzační nádržky
Drobné, ale důležité úkoly, které udrží vaši sušičku čistou a prádlo voňavé. Je to například lehké očištění bubnu a těsnění, v němž se může shromažďovat vlhkost i textilní vlákna z oblečení. Na jejich úklid vám postačí navlhčený hadřík, případně jemný čisticí prostředek. Pozor, vyhněte se použití chemikálií i agresivních abrazivních prostředků, které by mohly nadělat více škody než užitku.
V případě kondenzační sušičky nezapomeňte ani na pravidelné vylévání vody z kondenzační nádobky. Po několika dnech se v ní mohou rozmnožit mikroorganismy, což se může projevit plísněmi i nepříjemnou vůní.
Tip: Praktický návod, jak vyčistit sušičku, a širokou nabídku filtrů do sušičky Beko, Mora nebo AEG najdete na rodinném e-shopu Elny.