Jak správně připravit vaši zahradu na podzim? - adbz.cz
adbz.cz » PR články » Jak správně připravit vaši zahradu na podzim?

Jak správně připravit vaši zahradu na podzim?

Podzim je obdobím, kdy se zahrada postupně připravuje na zimní odpočinek a je potřeba jí věnovat zvláštní péči. Příprava zahrady na zimu zajistí především to, že vaše rostliny přežijí chladné měsíce a na jaře se opět probudí zdravé a krásné.

zahrada kolecko trava
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pečlivě ukliďte zahradu

Prvním krokem je důkladný a pečlivý úklid zahrady. Odstraňte všechno spadané listí, povalující se větve a další rostlinný materiál, který by mohl být zdrojem nemocí a škůdců. Listí můžete využít chytře ke kompostování nebo jej použít jako mulč k ochraně rostlin před blížícími se mrazy.

Jak se postarat o váš venkovní zelený koberec?

Trávník je třeba před nastávající zimou důkladně posekat a provzdušnit. Příliš vysoká tráva může být útočištěm pro hlodavce a jiné škůdce, kteří pak mohou způsobit více škody než užitku. Odborníci radí, posekat trávník do výšky maximálně 6 cm. Provzdušnění trávníku pomocí vertikutačními hráběmi s drátky nebo vertikutátorem napomůže k lepšímu odvodnění, umožní kořenům dýchat a zároveň lépe vyčešou uschlou a mrtvou trávu. Vyzkoušejte podzimní hnojivo, které dodá trávníku potřebné živiny pro přečkání dlouhé zimy.

Jak správně chránit keře a rostliny?

Některé rostlinky a keře je třeba chránit před mrazem, a mulčování je jednou z nejúčinnějších metod, jak toho dosáhnout. Mulč pomáhá udržet správnou teplotu půdy a chrání kořeny rostlin před mrazem. Spadané listí nebo vrstva slámy či kůry vytvoří perfektní izolační vrstvu. Kromě tohoto můžete použít různé krycí materiály, jako jsou jutové pytle, netkaná textilie nebo speciální zimní textilie k tomu určené. Pokud máte vysoké keře nebo traviny, svažte je provázkem, aby se při silném větru nepolámaly.

Příprava zeleninové zahrady: Skliďte plodiny a připravte půdu

Pokud máte zeleninovou zahrádku, skliďte všechny plodiny a důkladně vyplejte záhony. Na podzim je také dobré záhony dobře zrýt a nechat hrubé hroudy, které přes zimu zadrží vlhkost a vláhu. Během podzimního rytí, tedy od září do listopadu, můžete také zasít zelené hnojení, které umí zlepšit kvalitu půdy pro příští sezónu. Rostliny jako jsou hořčice, jetel nebo řepka jsou ideální právě pro toto zelené hnojení.

Pečujte o své zahradní nářadí

Na podzim je důležité věnovat pozornost zahradnímu nářadí, abyste na začátku nové sezóny nebyli překvapeni. Důkladně očistěte a naolejujte všechny kovové části nářadí, aby nezrezly. Sekačku, zahradní traktůrek, křovinořez a další zahradní techniku zkontrolujte, vyčistěte a proveďte případné opravy. Na jaře nezapomeňte kompletně vyměnit benzín, olej a další provozní kapaliny, jinak by se mohlo stát, že na jaře zkrátka nenastartujte. Zahradní techniku a nářadí skladujte na suchém místě, chráněném před vlhkostí, například v zahradním domečku, který poskytne optimální podmínky a ochranu před nepříznivými vlivy počasí.

Správná ochrana zahradních dřevostaveb

Zahradní dřevostavby, jako jsou altány, pergoly, přístřešky na auto nebo zahradní domky, vyžadují před zimou speciální a důkladnou péči. Je důležité zkontrolovat, zda není dřevo poškozené, a případně provést všechny potřebné opravy, protože na jaře by už mohlo být pozdě. Dřevo je třeba ošetřit ochranným nátěrem, který zamezí pronikání vlhkosti a vzniku plísní. Nezapomeňte také na správnou aplikaci vrstvy laku či lazury. Používejte kvalitní prostředky na dřevo a vyhněte se kombinování různých přípravků od různých výrobců, protože to může dřevo poškodit. Víte, jak správně ochránit zahradní dřevostavby? Více informací najdete v tomto článku.

Zazimování vodních prvků v zahradě

Pokud máte na zahradě jezírko, bazén nebo fontánu, nezapomeňte na jejich údržbu. Odstraňte spadané listí, odumřelé rostlinky a další nečistoty. Jezírka by měla být před zimou buď vypuštěna, nebo alespoň částečně vyčištěna, například odsátím bahna a kalu z jeho dna. Čerpadla a fontány je třeba vypnout a uskladnit na suchém místěBazén doporučujeme vždy zazimovat. V případě nadzemního bazénu je nejlepší jej vypustit, důkladně vyčistit, složit a uložit na suché místo, čímž zajistíte, že bude v dobrém stavu pro další sezónu.

Jak pomoci ptáčkům přečkat zimu?

Podzim je ideální čas začít připravovat krmítka pro ptáky. Zima je pro ptáky náročné období, a tak každá pomoc může být velmi užitečná. Umístěte krmítka na chráněná místa a pravidelně je doplňujte. Co nabídnout ptáčkům v zimě? Nejčastěji si drobní ptáci pochutnávají na slunečnicových semínkách, ale také na lněných nebo konopných. Dalšími možnostmi jsou řepka, proso, ječmen nebo pšenice. Nezapomeňte na lojové koule, které jsou velmi oblíbené.

Příprava zahrady na podzim vyžaduje čas a úsilí, ale výsledek stojí za to. Správně připravená zahrada přečká zimu bez větších problémů a na jaře vás opět bude vítat a těšit svou krásou.